Δεύτερη ήττα για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Πειραιά σημείωσε δεύτερη ήττα στον όμιλο της ευρωλίγκας των γυναικών στην υδατοσφαίριση χάνοντος από την ισχυρή Ρωσική Ουραλότσκα με σκορ 17-10, για την 4η αγωνιστική.

Με την ήττα αυτή απώλεσε τις ελπίδες να βρεθεί στις πρώτες δύο θέσεις του ομίλου και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να μειώσει πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου σε 5-4. Η Ρωσική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 9-5. Η υπεροχή της Ουραλότσκα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι 17-10 υπέρ της.
Αύριο, στην τελευταία αγωνιστική, τα κορίτσια του Κώστα Βαμβακάρη θα αντιμετωπίσουν την Ουγγρική Ουίπεστ στις 11:45.
Οκτάλεπτα 4-5, 1-4, 3-5, 2-3
Εθνικός Πειραιά: Σωτηρέλη, Λούδη, Κατσιμπρή 1, Τζελέπη, Μπενέκου 4, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα 2, ΜακΚι 1, Μπάξτερ, Νιαρχάκου 1, Τζούρκα
Ουραλότσκα: Μπορόνινα, Νενζάμοβα, Ζαπλάτινα 1, Καρίμοβα 5, Βοροντσόβα, Πόποβα 3, Ζελέντσοβα 3, Σερμάτοβα, Γκαλιμζιάνοβα, Λίπσκαγια, Σαραφουντίνοβα, Μπέρζνεβα 5, Γκολόβινα