Δεύτερη νίκη για τον Ολυμπιακό στο τσάμπιονς λιγκ

Μια πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο για το φάιναλ 8 του τσάμπιονς λιγκ στην υδατοσφαίριση των ανδρών, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 13-8 επί της Μλάντοστ στο Παπαστράτειο για την 4η αγωνιστική των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε υποδειγματικά στο 1ο οκτάλεπτο στο οποίο κυριάρχησε και εκμεταλλευόμενος στο απόλυτο τον παίκτη παραπάνω, προηγήθηκε με 3-0. Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, οι Κροάτες αντέδρασαν και με δυο διαδοχικά τέρματα των Μπιλάκα (7:26) και Μίλος (6:10) στον παίκτη παραπάνω, μείωσαν σε 3-2. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι (5:52), γράφοντας το 4-2. Ακολούθησε το τέρμα του Ράντου (5:08) στον παίκτη παραπάνω στο οποίο απάντησε ο Δερβίσης (3:40) που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-3. Οι Κροάτες μείωσαν εκ νέου με τον Κάγκαλι (1:34), όμως ο Γιάννης Φουντούλης, φτάνοντας και αυτός στα δυο τέρματα, επανέφερε το προβάδισμα του +2 για το 6-4 (1:02) με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Δυόμιση περίπου λεπτά μετά την έναρξη του 3ου οκταλέπτου ο Γενηδουνιάς έδωσε ξανά «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακού πετυχαίνοντας το 7-4 (5:50) και στη συνέχεια ο Δερβίσης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4 διαμορφώνοντας το 8-4 (4:25). Ακολούθησε το γκολ του Λάζιτς (3:55), στο οποίο απάντησε άμεσα ο Ομπράντοβιτς που σκόραρε από την περιφέρεια για το 9-5! Οι Κροάτες με 2-0 σερί, πλησίασαν σε 9-7 αλλά ο Γενηδουνιάς στην εκπνοή της περιόδου σκόραρε στην κόντρα για το 10-7.
Με τις καλύτερες προοπτικές ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για τον Ολυμπιακού, αφού Γενηδουνιάς συμπληρώνοντας «καρέ» τερμάτων, επανέφερε τη διαφορά του +4 πετυχαίνοντας το 11-7.
Οκτάλεπτα 3-0, 3-4, 4-3, 3-1
OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος
ΜΛΑΝΤΟΣΤ (Ζόραν Μπάγιτς): Μάρκελιτς, Ράντου 1, Μίλος 3, Κάγκαλι 1, Τσουκ, Πέτκοβιτς, Χέρτσεγκ, Λάζιτς 1, Μπάγιτς, Μπιλάκα 1, Μπουλούμπασιτς 1, Χάρκοβ, Ζούρλινα