Δεύτερη σερί νίκη το Αιγίνιο, άλωσε την Αλεξανδρούπολη

Δεύτερο συνεχόμενο τάι μπρέικ και δεύτερη νίκη για τη Νίκη Αιγινίου που μετά τον Παναθηναϊκό, επικράτησε του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη σε ένα σημαντικό ματς στη μάχη της παραμονής.

Σε ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με ρεσιτάλ λαθών, ο Εθνικός «έδωσε» σχεδόν δύο σετ καθώς τελείωσε το ματς με 43 λάθη (!!!), ενώ η Νίκη στα δύο σετ που έχασε (1ο και 4ο) είχε από 10 (και συνολικά 28).
Ο Εθνικός έκανε το 1-0, αλλά μετά το πρώτο σετ η Νίκη έκλεισε το μπλοκ στην άκρη (αφού ο Εθνικός έπαιζε με τον νεαρό Χαραλαμπίδη στη διαγώνιο) και το 1-2 ήρθε εύκολα με τον Μουστακίδη να περνά στο δ’ σετ ακραίο τον Καβαρατζλή, διαγώνιο τον Βελίτσκοβιτς και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2.
Ουσιαστικά όλα τα λεφτά στο ματς ήταν το τάι μπρέικ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 2-5 και να ακολουθούν δύο φάσεις όπου ο Εθνικός διαμαρτυρήθηκε για τις αποφάσεις των διαιτητών και στη 2η αποβλήθηκε ο Θανάσης Μουστακίδης από τον πάγκο του με το Αιγίνιο να ξεφεύγει με 3-10. Το ματς όμως είχε δρόμο ακόμη αφού ο Εθνικός με τα μπλοκ του Χατζόπουλου και την βοήθεια της κερκίδας ισοφάρισε σε 11-11, αλλά ο Στρούγκαρ (εξαιρετικός ο Μαυροβούνιος) ξεμπλόκαρε τη Νίκη για να φτάσει στο τελικό 12-15.
Τα σετ: 25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης) Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Μιλστάιν 1 (1 άσο), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32%αρ.), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσοι, 53% υπ.-29% άριστε), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.
Νίκη (Στράντζαλης) Δημητριάδης 1 (1 άσο), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης.