Βόλεϊ λιγκ: Δεύτερο βήμα από τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας βελτιώθηκε, αλλά παρόλο που ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς Αλεξίεφ κι έχασε τον Κουμεντάκη, με ηγέτη τον Σμιτ οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 και στον δεύτερο ημιτελικό.

Κομβικό σημείο του αγώνα το πρώτο σετ όταν ο Φοίνικας έχασε τέσσερα σετ μπολ για να χάσει και το σετ… Πάντως στον Ολυμπιακό εκφράζονται φόβοι ότι ο Αλεξίεφ έχει υποστεί θλάση στη γάμπα (που σημαίνει ότι χάνει φάιναλ φορ Κυπέλλου και τους επόμενους αγώνες με τον Φοίνικα), ενώ ο Κουμεντάκης που αποχώρησε στο 5-6 του σ’ σετ μάλλον έχει τενοντίτιδα και δεν είναι κάτι σοβαρό.
Οι Συριανοί στο πρώτο σετ είδαν τον Σμιτ να οπλίζει στο 6-7 (με τον 41χρονο Χριστοφιδέλη να έχει πάρει τη θέση του Κουμεντάκη) και να γίνεται 9-7, αλλά αντέδρασαν και το 13-12 έγινε 15-17 με τριπλό μπλο σε Σμιτ. Η διπλή αλλαγή Μουνιόθ λειτούργησε εκπληκτικά αφού κι ο Στιβαχτής έπιασε μπλοκ στον Παπαδόπουλο, κι ο Ζουπάνης πήρε άσο με το σκορ στο 22-20, για να απαντήσει ο Φοίνικας με τον Εβάντρο για το 22-23 και τους Συριανούς να χάνουν όλα τα σετ μπολ μέχρι το 26-27 κι ακολούθησε χαμένο σερβίς Φίλιο, άσος του Πετρέα και κακή υποδοχή για το 29-27.
Ο Φοίνικας έχασε μαζί με το σετ και την αυτοσυγκέντρωση του, ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 2-0, ωστόσο οι Συριανοί επανήλθαν στο γ’ σετ, ξεφεύγοντας αρχικά με 11-14 και μετατρέποντας το 16-15 σε 17-21 με τον Σμιτ να δείχνει κουρασμένος.
Το 2-1 έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ο Φοίνικας με μπλοκ στον Σμιτ και άουτ του Καναδού προηγήθηκε 0-2 στο δ’σετ, αλλά το σκορ πήγε στο 4-2 άμεσα, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τις ψυχικές δυνάμεις για να αντιδράσουν (8-4, 16-11, 20-12) και η ερυθρόλευκη επικράτηση ήρθε στο τέλος πολύ εύκολα.
«Το ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι διαφορετικό σήμερα. Η Σύρος έπαιξε καλύτερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών μου. Είμαι χαρούμενος για τον Χριστοφιδέλη για το πως έπαιξε και βοήθησε την ομάδα σήμερα. Όλη η αντίδραση των παικτών, με δυο απουσίες, ήταν πολύ σημαντική, αντέδρασαν σωστά και πίστεψαν στη νίκη στις κρίσιμες στιγμές του ματς», δήλωσε ο Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, ενώ ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Παρουσιαστήκαμε βελτιωμένοι σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, κάναμε αυτό που έπρεπε στο ξεκίνημα αλλά στους πόντους που έκριναν το 1ο σετ κάναμε λάθη. Περίμενα περισσότερα στο 2ο σετ. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι περισσότερο αλλά δεν τα καταφέραμε. Ακόμα δεν κρίθηκε τίποτα. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο κύπελλο και μετά θα έχουμε το χρόνο να αξιοποιήσουμε την έδρα μας».
Τα σετ: 29-27, 25-15, 20-25, 25-18.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8 13 (8/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 23 (19/38επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης (0/2 επ.), Ραουβέρντινκ 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες), Στεφάνου-λ (58% υπ.-35% άριστες) / Δαρίδης-λ, Χριστοφιδέλης 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 100%υπ.- 62% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ζουπάνης 4 (3/4 επ., 1 άσο), Σμαραγδής.
Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11 (4/12 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Εβάντρο 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ.-27% αριστές), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ.-30% άριστες), Βελούδης-λ (54% υπ.-25% άριστες), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 6 (6/10 επ.).