Δεύτερος στον κόσμο ο Πιλίδης!

Το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 46κ. της ελευθέρας πάλης κατέκτησε ο Γιώργος Πιλίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων που ολοκληρώθηκε στο Σεράγεβο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο αθλητής του Μέγα Αλεξάνδρου Ασπροπύργου βρέθηκε σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και με τρεις νίκες έφτασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε τον Αλεξέι Κοπίλοφ. Ο Πιλίδης έδωσε σκληρή μάχη κόντρα στον Ρώσο παλαιστή αλλά τελικά ηττήθηκε (10-0).
Η πορεία του Πιλίδη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων ξεκίνησε αντιμετωπίζοντας τον Λευκορώσο Ντμίτρι Γιαρμόλτσικ στον πρώτο γύρο τον οποίο νίκησε με 11-0. Στον προημιτελικό επικράτησε με 8-4 επί του Αιγύπτιου Γκαμάλ Χαγουάφι και στον ημιτελικό απέκλεισε με 4-2 τον Ινδό Μόνου Μόνου.
Από ότι φαίνεται, η Ελλάδα αρχίζει και πάλι να αναπτύσσει ένα από τα αρχαιότερα αθλήματα των Ολυμπιακών Αγώνων, από αυτά που έχουν φέρει διακρίσεις στη χώρα μας, στα πέτρινα χρόνια του ελληνικού αθλητισμού.