ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ 2021: Δεύτερη μέρα, 2ο παγκόσμιο ρεκόρ

Δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ καταγράφηκε στο Άμπου Ντάμπι τη 2η μέρα των αγώνων του 15ου παγκόσμιου πρωταθλήματος σε 25αρα πισίνα, όπου ο Απόστολος Χρ΄ήστου ήταν 7ος στον τελικό των 100μ ύπτιο.

4X50μ ελεύθερο γυναικών

Το δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ από τη Σουηδία που ισοφάρισε το ρεκόρ των ΗΠΑ κολυμπώντας σε 1:42.38, καταγράφοντας και νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ. Η συνήθης τετράδας της Σουηδίας με τις αδελφές Χάνσον, τη Σέστρεμ και την Κόλμαν κέρδισαν τις Αμερικανίδες που ήταν δεύτερες με 1:43.61 και την ¨Αμπι Βάιτζελ να κολυμπά το τελευταίο 50αρι σε 23.10. Την καλύτερη κούρσα στον αγώνα την έκανε η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο που πήρε 7η για την Ολλανδία και κολυμπώντας σε 22.85(!) κατάφερε να χαρίσει στη χώρα της το χάλκινο μετάλλιο.

100μ ύπτιο ανδρών

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση για τον Απόστολο Χρήστου που πρόσθεσε το όνομα του για άλλη μια φορά δίπλα σε αυτά των κορυφαίων του κόσμου. Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα κατέβηκε για άλλη μια φορά τα 50 δευτερόλεπτα και ολοκλήρωσε σε 49.91 (49.87 το πανελλήνιο ρεκόρ) και κατετάγει 7ος στον τελικό των 100μ ύπτιο. Ο Χρήστου έκανε πολύ γρήγορο πέρασμα στο 50αρι (23.79) στην 5η θέση όμως δεν κατέφερε να μπει στα μετάλλια που έκλεισαν στο 49.60 με τον Ρομπερτ Γκλίντα (Ρουμανία) να κερδίζει ακόμα ένα μετάλλιο. Στη μονομαχία ΗΠΑ – Ρωσία, επικράτησαν οι Αμερικανοί με τον Σέιν Κάσας να τερματίζει σε 49.23 και τον Κλίμεντ Κολέσνικοφ να ακολουθεί δεύτερος με 49.46.

200μ πεταλούδα γυναικών

Η Γιούφεϊ Ζανγκ (Κίνα) επιβεβαίωσε εύκολα τον τίτλο του φαβορί κερδίζοντας με 2:03.31. Έκπληξη η δεύτερη θέση της Αμερικανίδας Σάρλοτ Χουκ με 2:04.35 και ακόμα μεγαλύτερη έκπληξη η τρίτη θέση της 15χρονης Βόσνιας Λάνα Πουντάρ που έκανε 2:04.88. Αυτό είναι και το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

100μ πρόσθιο άνδρων

Όλοι κυνήγησαν τον Ίλια Σιμάνοβιτς (Λευκορωσία) όμως κανείς δεν μπόρεσε να τον πιάσει. Με ρεκόρ αγώνων, κολυμπώντας σε 55.70 κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο με τον Νικολό Μαρτινένγκι (Ιταλία) να τον ακολουθεί με 55.80. Πολύ κοντά και ο Νικ Φινκ (ΗΠΑ) με 55.87.

50μ πρόσθιο γυναικών

Με την Άλια Άτκινσν (Τζαμάικα) να έχει μείνει εκτός καθώς ακυρώθηκε στον ημιτελικό, το πεδίο ήταν ανοιχτό. Το εκμεταλλεύτηκε η Ισραηλινή Αναστασία Γκορμπένκο που κέρδισε με 29.34 αφήνοντας δεύτερη τη σπεσιαλίστα της 25αρας Μπενεντέτα Πιλάτο (Ιταλία) με 29.50 και πολύ κοντά τη Σουηδέζα Σόφι Χάνσον με 29.55. Το χρυσό της Γκορμπένκο είναι το πρώτο στην ιστορία του Ισραήλ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

200μ ελεύθερο ανδρών

Άλλη μία μίνι έκπληξη με τον Νοτιοκορεάτη Σούνγου Χουάνγκ να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο κολυμπώντας σε 1:41.60 για να κερδίσει στη χεριά το Ρώσο Αλεξάντερ Στσεγκόλφ που ακολούθησε σε 1:41.63. Ο Ντάνας Ράψις (Λιθουανία) ανέβηκε και αυτός στο βάθρο με 1:41.73.

100μ ύπτιο γυναικών

Άλλο ένα μετάλλιο για τη Σουηδία που τα πηγαίνει πολύ καλά στο παγκόσμιο. Η Λουίζ Χάνσον με 55.20 έκλεψε το χρυσό από την Κάιλι Μας (Καναδάς) που έκανε 55.22 και λίγο πιο πίσω ακολούθησε η Αμερικανίδα Κάθριν Μπίρκοφ με 55.40.

Μεικτή 4Χ50μ ελεύθερο

Αυτή τη φορά ο Καναδάς δε χρειάστηκε να μοιραστεί το χρυσό του μετάλλιο. Ακολουθώντας την ίδια τακτική με όλες τις ομάδες βάζοντας του δύο άνδρεες (Λίντο Έντουαρντς και Κίσιλ) να κολυμπήσουν πρώτοι και μετά να ακολουθήσουν οι δύο γυναίκες (Σάντσες και Μακνίλ) ο Καναδάς έκανε 1:28.55 και άντεξε στην πίεση της Ολλανδίας (η Κρομοβιτζότζο έκανε 22.97) που έκανε 1:28.61. Στην τρίτη θέση η Ρωσία με 1:28.97.