Δέκα κιλά μετάλλια

Τη βοήθεια του συζύγου και προπονητή της χρειάστηκε η Κατίνκα Χόσου για να φωτογραφηθεί με τα μετάλλια του παγκοσμίου κυπέλλου. Τα 69 μετάλλια που κατέκτησε ζύγιζαν δέκα κιλά.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η φετινή διοργάνωση του παγκοσμίου κυπέλλου κολύμβησης 25άρας πισίνας ήταν αναμφίβολα σημαδιακός στην καριέρα της Κατίνκα Χόσου. Η «σιδηρά κυρία» έγινε η πρώτη κολυμβήτρια στην ιστορία, μεταξύ ανδρών και γυναικών, που κερδίζει πάνω από 1 εκ. δολάρια αποκλειστικά από χρηματικά έπαθλα. Στο φετινό παγκόσμιο κύπελλο πρόσθεσε στον τραπεζικό της λογαριασμό 389.000 δολάρια. Συνολικά στους εφτά αγώνες της διοργάνωσης κολύμπησε 27.850 μέτρα και κατέκτησε 69 μετάλλια. Για να φωτογραφηθεί με αυτά χρειάστηκε τη βοήθεια του συζύγου και προπονητή της, αφού το βάρος των μεταλλίων είναι δέκα κιλά.
Η Ουγγαρέζα κολυμβήτρια δεν παίρνει κυριολεκτικά ανάσα, αφού δύο μέρες μετά την επιστροφή της από τη Σιγκαπούρη, όπου έγινε ο τελευταίος αγώνας του παγκοσμίου κυπέλλου, άρχισε το εθνικό πρωτάθλημα της χώρας της στην 25άρα πισίνα. Σε αυτό έχει θέσει σαν στόχο να κατακτήσει μετάλλιο και στα 17 ατομικά αγωνίσματα των γυναικών. Το φινάλε και το αποκορύφωμα αυτής της πορείας στην 25άρα πισίνα θα είναι φυσικά η παρουσία της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει στις 3 με 7 Δεκεμβρίου στη Ντόχα.