Δέκατος ο Ηλίας

Με χρόνο 1:33:41 ολοκλήρωσε ο Έλληνας πρωταθλητής τον αγώνα cross country του Hellas Salamina Island MTB Race.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε το δεύτερο σκέλος του διεθνούς αγώνα που διεξάγεται στα Κανάκια Σαλαμίνας με τη συμμετοχή πολλών σπουδαίων ξένων αθλητών αλλά και Ελλήνων πρωταθλητών. Ο Περικλής Ηλίας κατέλαβε τη δέκατη θέση στο cross country στο σιρκουί έξι στροφών των 5,5χλμ καθώς τερμάτισε τη διαδρομή σε 1:33:41. Στη δέκατη πέμπτη θέση με χρόνο 1:36:22 τερμάτισε ο Δημήτρης Αντωνιάδης. Νικητής αναδείχθηκε ο Αυστριακός Αλεξάντερ Γκεμπάουερ με 1:31:04.
Στις γυναίκες ικανοποιητική παρουσία είχε η Βαρβάρα Φασόη που ολοκλήρωσε το σιρκουί των πέντε στροφών στην όγδοη θέση σημειώνοντας χρόνο 1:50:24. Στην ενδέκατη θέση τερμάτισε η Δανάη Στρουμπούλη με 2:00:59. Πρώτη τερμάτισε η Γιάνα Μπελομόινα με χρόνο 1:33:04. Ένα εικοσιτετράωρο νωρίτερα η Ουκρανή αθλήτρια ήταν η νικήτρια της ατομικής χρονομέτρησης. Σήμερα Κυριακή το αγωνιστικό τριήμερο ολοκληρώνεται με τον αγώνα 25χλμ.