Δεν τα κατάφερε η Εθνική κόντρα στην Ισπανία, αύριο για το χάλκινο

H Εθνική ομάδα πόλο των νεανίδων ηττήθηκε στον ημιτελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βελιγράδι, από την Ισπανία 13-9 και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κοντρολάρει το ρυθμό και να το κλείσει προηγούμενη 5-4. Στο τρίτο ημίχρονο οι Ισπανίδες βελτιώσαν την επίθεση τους και με το επιμέρους σκορ να είναι 6-4, η Ισπανία πέρασε μπροστά ένα γκολ 10-9. Στην τελευταία περίοδο, οι Ελληνίδες δεν βρήκαν λύσεις στην επίθεση καθώς δε σημείωσαν ούτε ένα γκολ, σε αντίθεση με την Ισπανία που σκόραρε τρεις φορές για να ολοκληρώθεί ο αγώνας σε 13-9.
Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη χαμένη του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στην Ιταλία και την Αυστραλία που ξεκινά σε λίγη ώρα.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-4, 6-4, 3-0
Ισπανία (Χαβιέρ Αθνάρ) Αρίας 1, Γκουιράλ 2, Μορέλ 2, Αρινό 2, Αθνάρ 6.
Ελλάδα (Κώστας Δήμου) Νίνου 1, Κανετίδου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Ντούλη 1, Κοντονή 1.