ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Δεν τα κατάφεραν οι νέοι

Την τρίτη ημέρα του κροατικού όπεν, που διεξάγεται στο Βαραζντίν οι Έλληνες αθλητές που πήραν μέρος στο ομαδικό των νέων δεν κατάφεραν να προχωρήσουν.

Σχηματίστηκαν 6 γκρουπ των 3ων ομάδων και η Ελλάδα κληρώθηκε στο 2ο. Στον πρώτο της αγώνα αντιμετώπισε την πανίσχυρη Ρουμανία, στην οποία αγωνίζονται οι πρωταθλητές Ευρώπης του απλού παίδων τα τελευταία δύο χρόνια Ράρες Σίπος (2014) και Κριστιάν Πλετέα (2015). Η ήττα με 3-0 ήρθε φυσιολογικά, ωστόσο είναι ενδεικτικό ότι από τον Πλετέα (που ήταν και νούμερο 1 φαβορί του κροατικού όπεν στο απλό) ο Σταματούρος έχασε πολύ δύσκολα με 3-1 σετ. Προηγήθηκε 1-0 και κάμφθηκε με πολύ μικρή διαφορά στα επόμενα σετ. Ανταγωνιστικός ήταν και ο Σγουρόπουλος κόντρα στον Σίπος και ηττήθηκε επίσης με 3-1, ενώ στο τελευταίο επί μέρους ματς ο Παναγόπουλος έχασε 3-0 από τον Αλεξάντρου Μανόλε.
Το απόγευμα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διεκδίκησε τη 2η θέση του γκρουπ και την πρόκριση με αντίπαλο τη μικτή Ρωσίας-Κροατίας. Στην πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, στο 4ο στη σειρά παιχνίδι ο Σγουρόπουλος βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ, όμως στο τέλος ήρθε η ήττα για την Εθνική μας με 3-2. Ο πρωταθλητής Ελλάδας παίδων έκαμψε αρχικά την αντίσταση του Ίλια Μπερεζίν με 3-2 σετ. Ακολούθως ο Σταματούρος έχασε 3-0 από την Ντένις Ιβόνιν (νούμερο 45 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη νέων), αλλά ο Παναγόπουλος έδωσε ξανά το προβάδισμα στα γαλανόλευκα χρώματα με 3-0 επί του Κροάτη Γιάκοφ Τίγκα. Στον επόμενο αγώνα ο Σγουρόπουλος έκανε θεαματικό ξεκίνημα απέναντι στον Ιβόνιν και προηγήθηκε 2-0. Η απόδοσή του όμως, έπεσε στο υπόλοιπο του ματς και την ίδια ώρα ο Ρώσος ανέβηκε κατακόρυφα και πήρε τα σετ με σημαντική διαφορά πόντων. Ο αγώνας πήγε στο 2-2 κι εκεί ο Σταματούρος υπέστη νέα ήττα 3-1 από τον Μπαραζίν για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.