ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Επιστρέφουν με εμπειρίες

Οι Ιωάννα Γερασιμάτου και Μαλαματένια-Ειρήνη Παπαδημητρίου αγωνίστηκαν στα ατομικά αγωνίσματα των κορασίδων στο κροατικό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης ολοκληρώνοντας την ελληνική παρουσία στο Βαραζντίν.

Τα δυο κορίτσια αποκλείστηκαν στα γκρουπ του απλού και στον 1ο γύρο του διπλού. Στα προκριματικά του απλού κορασίδων δημιουργήθηκαν 13 γκρουπ. Η Γερασιμάτου (φωτογραφία) μετείχε στο 8ο και σημείωσε 1 νίκη και 2 ήττες. Στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεν μπόρεσε να προβάλλει μεγάλη αντίσταση στη Βελγίδα Νατάσα Κόζουλαπ και ηττήθηκε με 3-0 σετ (8-11, 4-11, 3-11). Στη συνέχεια νίκησε με ευκολία 3-0 την Κροάτισσα Ιβόνα Στρίγκα (11-5, 11-3, 11-5), ενώ στο τελευταίο της ματς με αντίπαλο την επικεφαλής του γκρουπ, Ρωσίδα Ντάρια Αζαρένκοβα pήρε το 1ο σετ στην παράταση ωστόσο κάμφθηκε τελικά με 3-1 σετ (12-10, 7-11, 8-11, 7-11).
Η μικρότερη της παρέας Παπαδημητρίου, αγωνίστηκε στο 12ο γκρουπ και έμεινε τελευταία χωρίς νίκη. Στον πρώτο της αγώνα λίγο έλειψε να δημιουργήσει την έκπληξη κόντρα στην επικεφαλής του γκρουπ, την Κροάτισσα Κλάρα Μπάρντακ. Πήρε οριακά το 1ο σετ, έχασε εύκολα τα άλλα δύο, όμως αντέδρασε και πήγε το ματς στο 5ο σετ. Εκεί λύγισε με διαφορά δύο πόντων (12-10, 1-11, 3-11, 11-6, 9-11). Καλό ρυθμό κράτησε και στον επόμενο αγώνα με αντίπαλο την Αυστριακή Βερένα Ρόσνερ. Έδωσε νέο ντέρμπι, προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως στο τέλος κάμφθηκε με 3-2 (11-4, 11-7, 9-11, 8-11, 7-11). Έκλεισε τα παιχνίδια της απέναντι στη Σέρβα Ραντμίλα Τόμινιακ και ηττήθηκε με 3-1 σετ (5-11, 2-11, 11-6, 8-11).
Στο διπλό κορασίδων οι Γερασιμάτου/Παπαδημητρίου είχαν αμφίρροπη αναμέτρηση στον 1ο γύρο (των «32»), αλλά αποκλείστηκαν με 3-2 σετ από τις Αυστριακές Σελίνα Λίτνερ/Βερένα Ρόσνερ (11-6, 9-11, 9-11, 11-7, 9-11).