Δεν τα κατάφερε ο Δημητρίου

Εξαρχής ο στόχος για τον Δημήτρη Δημητρίου στα 400μ. ελεύθερο ήταν η επίτευξη του Ολυμπιακού ορίου, αλλά το ξεκίνημα του Έλληνα πρωταθλητή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου δεν ήταν καλό.

Ο Δημητρίου κολύμπησε για να κάνει ατομικό ρεκόρ (έχει 3:50.81) προκειμένου να καταφέρει να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που είναι 3:50.40. Ωστόσο όμως ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός για τον Έλληνα πρωταθλητή, που ολοκλήρωσε το 400αρι σε 3:52.58 και την έκτη θέση μένοντας μακριά από την πρόκριση στους Ολυμπιακούς. Η κούρσα ήταν έτσι και αλλιώς αργή καθώς ούτε ο νικητής Μάρτιν Μπάου κολύμπησε εντός ορίου κάνοντας 3:50.90.
Να θυμίσουμε ότι το αγώνισμα δεν έχει ημιτελικά και οι οκτώ ταχύτεροι αγωνίζονται απευθείας στον τελικό και ο Δημητρίου κατετάγει συνολικά 25ος.