Δεν τερμάτισε η Φασόη

Στους 38 έφτασε ο αριθμός των αθλητριών που εγκατέλειψαν τον αγώνα της αντοχής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Ανάμεσά τους και η Βαρβάρα Φασόη. Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αμαλί Ντίντριξεν από τη Δανία.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τα 134,5χλμ. στην έρημο της Ντόχα αποδείχθηκαν μαρτύριο για τις αθλήτριες με συνέπεια από τις 144 που βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης να μην τερματίσουν οι 38. Η Φασόη έτρεξε στον αγώνα με σκοπό να τον ολοκληρώσει ωστόσο δεν τα κατάφερε. Η 25χρονη αποχαιρετά τη Ντόχα με την 31η θέση στην ατομική χρονομέτρηση και άλλη μία πολύτιμη εμπειρία από μία σημαντική διοργάνωση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αμαλί Ντίντριξεν η οποία έμεινε κολλημένη πίσω από την Ολλανδία στα τελευταία μέτρα. Η 20χρονη πέρασε την Κίρστεν Γουίλντ στα τελευταία 25μ. και έγινε μία από τις μικρότερες σε ηλικία αθλήτριες ποδηλασίας που κατακτά παγκόσμιο πρωτάθλημα κατηγορίας γυναικών. Τρίτη τερμάτισε η Φινλανδή Λότα Λεπίστο. Η Λίζι Άρμιτσιντ κατέλαβε την τέταρτη θέση. Η Ντίνρτιξεν έχει στη συλλογή της το χρυσό μετάλλιο από το παγκόσμιο νεανίδων το 2013 και το 2014. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο τερμάτισε πέμπτη στο όμνιουμ.