ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Δεν τους ξέφυγε το χρυσό

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τα ελληνικά κουπιά την παρουσία τους στη ρεγκάτα που έγινε στη λίμνη Πιεντιλούκο της Ιταλίας. Διονύσης Αγγελόπουλος και Γιώργος Τζιάλλας πήραν το πρώτο ελληνικό χρυσό μετάλλιο στις μεγάλες κατηγορίες.

του Άκη Ιωακείμογλου

Οι δύο Έλληνες κωπηλάτες κυριάρχησαν στη δίκωπο και με χρόνο 6:43:12, χάρισαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ελληνική αποστολή. Σε απόσταση αναπνοής (06:43:15) τερμάτισαν οι Ιταλοί Ντε Κοστάνζο και Κοστάλντο ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε το δεύτερο ελληνικό πλήρωμα. Οι Γιάννης Τσίλης και Γιάννης Χρήστου ολοκλήρωσαν σε 6:47:15 και κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και το νεοσύστατο πλήρωμα του διπλού σκιφ, Κατερίνα Νικολαΐδου και Σοφία Ασουμανάκη οι οποίες με 7:13:90, τερμάτισαν πίσω από τις Λιθουανές Βισταρτάιτε και Βαλτσιουκάιτε που είχαν 7:01:59 και τις Νοτιοαφρικάνες Μακάν-Γκρόμπλερ με 7:12:75. Λεπτομέρεια. Τεχνικός σύμβουλος και στα τρία πληρώματα είναι ο Τζιάνι Ποστιλιόνε. Ο Ιταλος όπως είναι γνωστό, εκτός από τη δική μας Εθνική έχει αναλάβει και αυτές της Λιθουανίας και της Νότιας Αφρικής.
Χάλκινα μετάλλια για την ελληνική αποστολή κατέκτησαν και οι Εμμανουηλίδου-Τσιάβου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών και Γιάνναρος-Μαγδανής στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών.
Μετάλλια όμως και χρυσά μάλιστα, κατέκτησαν τα ελληνικά πληρώματα και στις μικρές κατηγορίες. Στους έφηβους οι Βαρδάκας-Καλανδαρίδης (δίκωπος) και στις νεάνιδες οι Πέργουλη-Ζέρβα (διπλό σκιφ).
Συνολικά η Εθνική ομάδα, στη διεθνή ρεγκάτα του Πιεντούλκιο κατέκτησε 12 μετάλλια εκ των οποίων 3 χρυσά , 3 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια. Σειρά έχει τώρα το 81ο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί το τριήμερο 17-19 Απριλίου στο Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά.