ΑμεΑ

Δευτεραθλητής κόσμου ο Καμάρας!

Το τρίτο της μετάλλιο κατέκτησε η Ελλάδα, στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα παρά-στίβου, που διεξάγεται στο Κόμπε. Μετά το αργυρό του Θανάση Κωνσταντινίδη  και το χάλκινο του Δημήτρη Ζησίδη, στη σφαιροβολία, ήρθε ακόμη ένα αργυρό μετάλλιο, από τον Κωνσταντίνο Καμάρα, στο μήκος Τ37, κυριολεκτικά στο εκατοστό!

Ο Κωνσταντίνος Καμάρας, σε ακόμη έναν τελικό που διεξήχθη ξημερώματα ώρα Ελλάδος, με άλμα στα 6.01μ (+0,8), που είναι και το καλύτερο φετινό του, στην τελευταία προσπάθεια κατέλαβε τη 2η θέση που του χάρισε το αργυρό μετάλλιο. Τα άλματα του Έλληνα πρωταθλητή κατά σειρά ήταν 6.00μ (+1,8) – 5.65μ (+1,0) – άκυρο – 5.98μ (+1,2) – άκυρο – 6.01μ (+0,8).
Για λίγα εκατοστά έχασε το χρυσό μετάλλιο, καθώς ο Αμερικανός Μοχάμεντ Νάσρι  με άλμα στα 6.13μ (+0,9)  στην 1η του προσπάθεια, σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ και πήρε την πρώτη θέση. Αλλά και για ένα εκατοστό κατέκτησε το αργυρό, καθώς ο  τρίτος, Ματέους Εβατζελίστα Καρντόζο (Βραζιλία), με άλμα στα 6.01μ (+1,5), είχε το ίδιο άλμα με τον Καμάρα, αλλά ο Έλληνας αθλητής είχε καλύτερο δεύτερο με 6,00μ (+1,8), ενώ ο Βραζιλιάνος είχε 5.99μ (+0,3). Στην 4η θέση ολοκλήρωσε ο Κύπριος Βίκτωρας Πενταρας με άλμα στα 5.97μ (+0,5).