ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΕΛΛΑΔΑ!

Κόντρα στην κάτοχο του τίτλου και κορυφαία ομάδα της Ευρώπης τα τελευταία 10 χρόνια, η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ήταν εξαιρετική. Κοίταξε την Ισπανία στα μάτια, διεκδίκησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό, ηττήθηκε όμως στο τέλος 9-6 και κατάκτησε το 4ο αργυρό μετάλλιο στην ιστορία της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

H Ισπανία ξεκίνησε πολύ δυνατά τον τελικό σκοράροντας τρεις φορές στο πρώτο οκτάλεπτο δίχως να υπάρξει απάντηση από ελληνικής πλευράς με το πρώτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 3-0 υπέρ των Ισπανίδων.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Η Εθνική σκόραρε μετά από εννέα λεπτά και 24 δευτερόλεπτα με την Ιωάννα Χυδηριώτη και βελτίωσε πολύ την άμυνα της. Δέχθηκε ένα γκολ (4-1) και απάντησε με Μαργαρίτα Πλευρίτου και Χριστίνα Σιούτη για να κλείνει στο ημίχρονο στο 4-3.
Οι κλειστές άμυνες και ο αργός ρυθμός συνεχίστηκαν και στο τρίτο οκτάλεπτο σημειώθηκε μόνο ένα γκολ και αυτό με πέναλτι για να πάει η Ισπανία στο +2.
Το τέταρτο οκτάλεπτο ήταν… γκραν γκινιόλ με τις παίκτριες της Εθνικής να δείχνουν τεράστια αποθέματα ψυχής και σκοράροντας τρία γκολ με Έλενα Ξενάκη, Ελευθερία Πλευρίτου και Ιωάννα Χυδιριώτη η ελληνική ομάδα ισοφάρισε σε 6-6. Οι Ισπανίδες απάντησαν με την Ορτίθ κάνοντας το 7-6 στην παίκτρια παραπάνω 3:29 πριν από τη λήξη του τελικού. Στο 1:32 από τη λήξη, η Γκαρσία πήρε καλή πάσα στα δύο μέτρα και έκανε το 8-6.
Οκτάλεπτα 3-0, 1-3, 1-0, 4-3
Ισπανία (Μιγκέλ Άνχελ Ότσα) Εσπάρ 2, Βίβας 1, Ρουίθ 2, Λέιτον 1, Γκαρσία 2, Ορτίθ 1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου) Χυδιριώτη 2, Μ .Πλευρίτου 1, Σιούτη 1, Ξενάκη 1, Ε. Πλευρίτου 1

Στον μικρό τελικό η Ιταλία νίκησε την Ολλανδία 16-13 και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο αφήνοντας την ομάδα του Βαγγέλη Δουδέση να περιορίζεται στην 4η θέση.

Πολυτιμότερη παίκτρια της διοργάνωσης, ψηφίστηκε η Ελευθερία Πλευρίτου.