ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΑ ΚΟΣΜΟΥ Η ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ!

Υπό την μουσική του Ζορμπά η Ευαγγελία Πλατανιώτη ξεσήκωσε τους θεατές του «Aspire Dome» και στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του σόλο κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα.

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη χάρισε ακόμα ένα μετάλλιο στην Ελλάδα και έφτασε τα τέσσερα στην καριέρα της στα παγκόσμια πρωταθλήματα. Μετά το χρυσό μετάλλιο στο τεχνικό του σόλο, η Ελληνίδα επέστρεψε στο βάθρο και αυτή την φορά στο δεύτερο σκαλί. Το πρόγραμμά της είχε άρωμα Ελλάδας και με βαθμό δυσκολίας 44.7500, απέσπασε 85.2500 βαθμούς στην καλλιτεχνική εντύπωση και 168.0333 στην εκτέλεση για να φτάσει τους 253.2833. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η πολύ εντυπωσιακή Ζακλίν Σιμονό. Η 27χρονη Καναδέζα ανέβασε τον βαθμό δυσκολίας από το 41.750 των προκριματικών στο 49.1500, αλλά εκτέλεσε τις ασκήσεις της εξαιρετικά και με 264.8207 ολοκλήρωσε στην πρώτη θέση της κατάταξης. Η Λευκορωσίδα, Βασιλίνα Καντόσκα, που αγωνίζεται σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα ως ανεξάρτητη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 245.1042 βαθμούς. Η Βασιλική Αλεξανδρή (Αυστρία) δεν κατάφερε ούτε στο ελεύθερο να πλασαριστεί στις τρεις πρώτες θέσεις και με 222.8938 βαθμούς κατέλαβε την έκτη θέση.