Δίδυμο Τσιτσιπά – Ρούνε στο μάστερς του Παρισιού

Τελευταίο τουρνουά για τον Στέφανο Τσιτσιπά πριν από τους τελικούς του ATP στο Τορίνο θα είναι το μάστερς του Παρισιού όπου εκτός από το απλό δηλώθηκε και στο διπλό.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο 24χρονος Έλληνας φέτος κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στο διπλό (στο Μεξικό με τον Φελισιάνο Λόπεζ) που είναι και η μοναδική του νίκησε σε τελικό τουρνουά 500 βαθμών.
Στο Παρίσι δηλώθηκε να παίξει με συμπαίκτη τον Χόλγκερ Ρούνε με τον οποίο τον τελευταίο μήνα προπονείται μαζί. Ο Τσιτσιπάς είναι στο Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης του διπλού και ο Ρούνε στο Νο247.
Όσον αφορά στο όπεν της Στοκχόλμης, ο Τσιτσιπάς ξεκινά τους αγώνες από το δεύτερο γύρο με αντίπαλο τον Αμερικανό Μαξίμ Κρέσι (Νο33) τον οποίο κέρδισε το 2020 στο αμερικάνικο όπεν. Ο Κρέσι νίκησε στον πρώτο γύρο της Στοκχόλμης τον Ίλια Ιβάσκα (Νο70) με 2-1 (4-6, 7-6, 6-4).