ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Διεκδικεί το Ολυμπιακό εισιτήριο

Έτοιμος να ξεμπερφεψει από σήμερα με την Ολυμπιακή πρόκριση και να μην περιμένει την παγκόσμια κατάταξη είναι ο Παναγιώτης Γκιώνης. Ο Έλληνας πρωταθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, αντιμετωπίζει στις 21:30 για το Ολυμπιακό εισιτήριο, τον Βλαντιμίρ Σαμσόνοφ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει εκτός Ολυμπιακών ο Γκιώνης, καθώς μέσω της κατάταξης έχει εξασφαλίσει την παρουσία του. Όμως ο Έλληνας αθλητής δε θέλει να περιμένει και επιθυμεί να τελειώνει από σήμερα.
Στο προ-Ολυμπικό τουρνουά που διεξάγεται στο Χάλμσταντ της Σουηδίας, ξεκίνησε τους αγώνες του με νίκη, επικρατώντας επί του Ιταλού Μάρκο Νταλντόσο με 4-0 (11-8, 11-6, 12-10, 11-8). Είχε αποτελεσματικότητα σε όλους τους τομείς, έπαιξε με τη δέουσα προσοχή και δικαίωσε απόλυτα τον ρόλο του φαβορί απέναντι σε καλό αθλητή, που έχει χτυπήματα να δυσκολέψει.
Στη συνέχεια, κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Φινλανδό Μπένεντεκ Όλαχ τον οποίο νίκησε επίσης με 4-0 σετ (12-10, 11-6, 11-9, 12-10) και πέρασε στον τελικό του 1ου ταμπλό όπου απόψε θα επιχειρήσει το αποφασιστικό βήμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο! Όπως στη Ναντ το 2008, έτσι και τώρα είναι στον καθοριστικό αγώνα και θέλει να ολοκληρώσει επιτυχώς την πορεία του σ’ ένα ακόμα προ-Ολυμπιακό χωρίς να περιμένει την παγκόσμια κατάταξη του Μαΐου.

Στη δεύτερη ευκαιρία ο Παπαγεωργίου
Την ήττα με 4-2 σετ (12-14, 6-11, 11-9, 11-5, 9-11, 11-13) από τον Πορτογάλο Ζοάο Ζεράλδο (Νο75 στον κόσμο) υπέστη ο Κώστας Παπαγεωργίου και αποκλείστηκε στον 1ο γύρο του 8ου ταμπλό. Έκανε παθιασμένο παιχνίδι με καλή τακτική, ισοφάρισε από 0-2 και θα μπορούσε να ήταν με το ίδιο σκορ υπέρ του το ματς. Στο 6ο σετ προηγήθηκε 8-6 μετά έσωσε δύο ματς μπολ και τελικά λύγισε στις λεπτομέρειες. Ο πρωταθλητής Ελλάδας ξαναμπαίνει αύριο στον αγωνιστικό χώρο να κάνει άλλη μια προσπάθεια για την υπέρβαση παίζοντας στο 2ο στάδιο του Προολυμπιακού σ’ ένα από τα δύο ταμπλό των «32».