ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Δυνατές Νικολαΐδου-Ασουμανάκη

Μπορεί να μην κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό, Νικολαΐδου και Ασουμανάκη όμως κατέκτησαν την πρώτη θέση στον μικρό τελικό του διπλού σκιφ.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Το νέο πλήρωμα που δημιούργησε ο Τζιάνι Ποστιλιόνε με τη 18χρονη Ασουμανάκη αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Με χρόνο 06.55.90, το ελληνικό δίδυμο πραγματοποίησε μια ανοδική κούρσα και κερδίζοντας μια θέση σε κάθε πέρασμα 500 μέτρων και πήρε την νίκη στο τέλος καταλαμβάνοντας έτσι την 7η θέση στην τελική
κατάταξη του αγωνίσματος.
Στο μικρό τελικό του διπλού σκιφ ελαδρών βαρών το πλήρωμα Σπύρος Γιάνναρος και Στέφανος Ντούσκος πέρασε στα πρώτα 500 και 1000 μέτρα στην δεύτερη θέση αλλά στο τέλος δεν άντεξε την αντεπίθεση των αντιπάλων και κατέλαβε την έκτη θέση και 12η στην τελική κατάταξη.
Στον μικρό τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών, Τσιάβου και Δημάκου κατέλαβε την 3η θέση με χρόνο 07.09.23 πίσω από τα πληρώματα της Ελβετίας και της Ρουμανίας.