Δυνατό τεστ για τους αντιπάλους Γιαννιώτη-Αραούζου

Η τρίτη στάση του παγκόσμιου κυπέλλου open water πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Μπάλατον της Ουγγαρίας με τη συμμετοχή αρκετών αθλητών που θα αντιμετωπίσουν στο Ρίο ο Σπύρος Γιαννιώτης και η Κέλλυ Αραούζου.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στον αγώνα των ανδρών συμμετείχε μεταξύ άλλων ο Ιταλός Σιμόνε Ρουφίνι, ο συμπατριώτης του Φεντέρικο Βανέλι, ο Γερμανός Ρίτσαρντ Γουέινμπεργκερ, ο Αμερικανός Σον Ράιαν και ο Ιβάν Φεντέρικο Οτσόα από το Εκουαδόρ. Νικητής αναδείχθηκε ο Ρουφίνι με διαφορά ενός δευτερολέπτου από τον δεύτερο Αντρέας Γουασμπέργκερ. Συγκεκριμένα ο Ιταλός τερμάτισε σε χρόνο 1:50.25 και ο 29χρονος Γερμανός σε 1:50.26. Ο Ρουφίνι είχε καταλάβει την έβδομη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο του Καζάν. Τρίτος στο Μπάλατον ήταν ο Γούεινμπεργκερ (1:50.27) που το 2012 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Λονδίνο. Στις γυναίκες μεταξύ των αθλητριών που κολύμπησαν και που θα πάρουν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ήταν η Ιταλίδα Ρακέλ Μπρούνι, η Αμερικανίδα Χάλει Άντερσον και η Γερμανίδα Ιζαμπέλ Χάρλε. Οι τρεις του ήταν εκείνες που ανέβηκαν στο βάθρο του παγκόσμιου κυπέλλου. Η Μπρούνι ολοκλήρωσε την κούρσα των 10χλμ. σε 1:59.58, η Άντερσον σε 2:00.09 και η Χάρλε σε 2:00.11. Στον αγώνα συμμετείχε επίσης η χάλκινη παγκόσμια πρωταθλήτρια Άνα Κούνια, η «χρυσή» το 2013 Πολιάνα Οκιμότο και η χρυσή Ολυμπιονίκης Έβα Ρίσζτοβ. Στη λίμνη Μπάλατον θα διεξαχθεί το 2017 το παγκόσμιο πρωτάθλημα open water.