Δύο μετάλλια, ένα ρεκόρ σε διάστημα λίγων λεπτών

Μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών, ο Απόστολος Χρήστου κέρδισε ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο κάνοντας ένα ατομικό ρεκόρ και απειλώντας ένα δεύτερο, στο Euromeet του Λουξεμβούργου.

Ο 20χρονος αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα κολύμπησε πριν από λίγο στα 50μ. ελεύθερο, όπου βελτίωσε και άλλο το ατομικό του ρεκόρ το οποίο από το 22.72 των προκριματικών το πήγε στο 22.41. Επίδοση που του χάρισε τη δεύτερη θέση στον τελικό πίσω από τον Βρετανό Μπεν Πράουντ που έκανε 22.08.
Με το 22.41 ο Χρήστου ανέβηκε στην 5η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα ενώ κατάφερε να πιάσει το όριο και για πέμπτο αγώνισμα (μετά τα τρία του υπτίου) για το παγκόσμιο της Βουδαπέστης.
Οι 5 ταχύτεροι Έλληνες κολυμβητές όλων των εποχών (50μ. ελεύθερο)
10. Σπύρος Μπιτσάκης 22.83 – 2001

Ακολούθησε ο τελικός των 50μ. ύπτιο. Παρά την κούραση από την κούρσα των 100μ. ύπτιο και των 50μ. ελεύθερο, ο Χρήστου οριακά έχασε ακόμα ένα ατομικό ρεκόρ, κέρδισε όμως το χρυσό μετάλλιο. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 25.20 (25.16 το ρεκόρ του) αφήνοντας δεύτερο τον Μπέντζαμιν Στασιούλις με 26.09 και τρίτο τον Νέλσον Σίλβα με 26.20.