Δύο στα δύο για την Εθνική

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της Ρουμανίας για το ευρωπαϊκό λιγκ σημείωσε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών, η οποία επικράτησε στο κλειστό του Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη, 3-1 σετ.

Με τον Ανδρέα Φράγκο να πραγματοποιεί για δεύτερη συνεχόμενη μέρα εξαιρετική εμφάνιση η Eθνική ανδρών έκανε το 2X2 κόντρα στην Ρουμανία επικρατώντας με 3-1 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή της περιπέτεια στο ευρωπαϊκό λιγκ.
Γενικά, αν εξαιρέσει κανείς το τελευταίο κομμάτι του δεύτερου σετ όπου κολλήσαμε για τα καλά, πληρώνοντας όμως κυρίως το γεγονός ότι χάσαμε εύκολες μπάλες σε άμυνα και κόντρα επίθεση, στον υπόλοιπο αγώνα οι παίκτες του Δρίκου ήταν πολύ καλοί.
Με τους Τζιουμάκα, Κοκκινάκη να είναι στο βασικό σχήμα αντί των Αρμενάκη, Κουμεντάκη, η εθνική ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο ματς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ για να ακολουθήσει ένα πραγματικά αμφίρροπο σετ.
Με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν (αφού όπως είχαμε πετάξαμε στα σκουπίδια τις όποιες ευκαιρίες είχαμε) οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν πρώτη φορά με 16-17 και στο 19-20 καθάρισαν το σετ με δύο συνεχόμενα μπλοκ.
Κάπου εκεί όμως φάνηκε η… ωρίμανση που υπάρχει σ’ αυτήν την ομάδα καθώς όχι μόνο δεν πανικοβλήθηκε από την απώλεια του σετ, αλλά ηρέμησε και «καθάρισε» με μεγάλη ευκολία τους Ρουμάνους οι οποίοι πέρασαν μια τρομερά δύσκολη βραδιά (κυρίως στην υποδοχή).
«Αν εξαιρέσουμε εκείνο το κομμάτι του δεύτερου σετ, σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας κι από την αντίδραση της μετά την απώλεια του δεύτερου σετ», είπε ο Σωτήρης Δρίκος που από Δευτέρα θα ξεκινήσει την προετοιμασία για τους αγώνες με την Τουρκία (17-18 Ιουλίου πάλι στο ΔΑΚ Ευόσμου).
«Καταφέραμε στο πρώτο αγώνα με την Ρουμανία να πάρουμε μια εύκολη νίκη και το να γίνει και αυτό στο δεύτερο παιχνίδι είναι αρκετά δύσκολο. Σε όλο τον κόσμο, όταν γίνονται διπλοί αγώνες, από την μια μέρα στην άλλη, πάντα βλέπουμε πως υπάρχουν διακυμάνσεις διαφορετικές στο σκορ», είπε από την πλευρά του ο Μένιος Κοκκινάκης και συνέχισε: «Εμείς σήμερα καταφέραμε και χάσαμε μόνο ένα σετ, ωστόσο είναι σημαντικό βήμα για εμάς, το γεγονός ότι αρχίζουμε και κερδίζουμε ακόμα και τις συνεχόμενες ημέρες που αυτό είναι πέρα για πέρα δύσκολο. Τώρα όσον αφορά τα παιχνίδια κόντρα στην Τουρκία την επόμενη εβδομάδα, πρόκειται για μια διαφορετική ομάδα σε σχέση με αυτή της Ρουμανίας. Εμείς θα προετοιμαστούμε κατάλληλα για αυτούς και από εκεί και πέρα θα προσπαθήσουμε να δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας».

Τα σετ 24-17, 20-25, 25-12, 25-18
Ελλάδα (Δρίκος) Τζιουμάκας 5 (5/11 επ.), Πετρέας 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (0/2 επ., 2 άσοι), Τακουρίδης 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (11/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Φράγκος 15 (11/20 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Αρμενάκης 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης, Κουμεντάκης, Δαλακούρας 1.
Ρουμανία (Πάσκου) Γκιονέα 1 (1/4 επ.), Μπάλα 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 56% άριστες), Γκεοργκίτα 3 (3/6 επ.), Μπάρτα 2 (1/2 επ., 1 άσο), Μπορότα 2 (2/6 επ., 69% υπ. – 31% άριστες), Λίκα 7 (7/18 επ.), Μαριές -λ (24% υπ. – 14% άριστες) / Μπαλατσεάνου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ολτεάνου 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ενέ 11 (10/11 επ., 47% υ. – 29% άριστες), Γκοντάριου 3 (3/10 επ.).