ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Δύο χρυσά και ένα αργυρό οι Τσιρίκος – Μόλβαλης

Εξαιρετική ήταν η πρώτη μέρα για την ελληνική αποστολή στο διεθνές μίτινγκ καταδύσεων στο Μπέργκεν της Νορβηγίας, με τον Θάνος Τσιρίκο και τον Νίκο Μόλβαλη να κατακτούν από ένα χρυσό μετάλάλιο και οι δύο μαζί να παίρνουν και ένα αργυρό.

H καλή μέρα ξεκίνησε με τον Τσιρίκο στα 10μ. κατηγορίας Β’, ο οποίος ήταν πρώτος με 355.60 βαθμούς, ενώ πολύ καλή εμφάνιση στο ίδιο αγώνισμα πραγματοποίησε και ο Μίνως Γιαννόπουλος που με 321.05 βαθμούς κατέλαβε την 6η θέση.
Ακολουθησε στα 3μ. τραμπολίνο κατηγορίας Α’ ο Νίκος Μόλβαλης, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 515.85 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα ο Ανδρόγεως Σαμψάκης ήταν 8ος με με 431.80 βαθμούς και ο Θεόφιλος Αυθίνος 17ος με 383.35 βαθμούς.
Η μέρα έκλεισε με το «χρυσό» δίδυμο να κατακτά το αργυρό μετάλλιο στις συγχρονισμένες καταδύσεις από τραμπολίνο 3μ. στην κατηγορία Α’. Οι δύο αθλητές συγκέντρωσαν 247 βαθμούς κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα.
Ο ομοσπσονδιακός τεχνικός Πέτρος Φυρίγος σημείωσε μετά τη λήξη της πρώτης ημέρας: «Ήταν ένα πολύ καλό ξεκίνημα στους αγώνες αυτούς. Προχωράμε δυνατά και σταθερά για τις επόμενες ημέρες, στις οποίες θέλουμε να έχουμε εξίσου καλές παρουσίες».
Το πρόγραμμα της αυριανής ημέρας περιλαμβάνει τη συμμετοχή των Νίκου Μόλβαλη και Θάνου Τσιρίκου στα 10μ. συγχρονισμένων καταδύσεων κατηγορίας Α’.