Διπλό του ΠΑΟΚ στην Κηφισιά

Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το διπλό μέσα στο Ζιρίνειο επικρατώντας 3-2 της Κηφισιάς για την 6η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και πήρε εύκολα το 1ο σετ με 25-17 καθώς κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του με το σερβίς. Με σερί 4-0 ξέφυγε 12-6 και έφτασε τη μέγιστη διαφορά στο +8 από το 18-10 διατηρώντας την μέχρι το τέλος του σετ.
Μεγάλη ανατροπή έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ είχε από την αρχή προβάδισμα με 7-3, 15-11 και 20-15. Διαδοχικά λάθη από τους παίκτες του ΠΑΟΚ και αντεπίθεση της Κηφισιάς με τον Γιορντάνοφ στην επίθεση και φοβερά μπλοκ έφεραν σερί 4-0 για την Κηφισιά που ισοφάρισε 21-21. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 23-22 με το άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ, αλλά με επίθεση του Βούλγαρου έγινε το 23-23, μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και άσσο του Χριστοφιδέλη γύρισε «τούμπα» το σετ για το 25-23 και το 1-1 σετ.
Με καλή ψυχολογία από την ισοφάριση η Κηφισιά πίστεψε σε θετικό αποτέλεσμα αλλά και στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε πάλι προβάδισμα. Στο 11-11 έγινε σερί 3-0 από διαδοχικούς πόντους του Σακόγλου. Ο δικέφαλος κράτησε το προβάδισμα του +3 μέχρι 20-17 και 23-21. Η επίθεση του Γιορντάνοφ και το ατομικό μπλοκ του Εφραιμίδη στον Σωτηρίου έφεραν την ισοφάριση 23-23. Ο Πέτκοβιτς χρεώθηκε με φιλέ και η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Χριστοφιδέλης έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με φιλέ του Σμαραγδή και κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ για το 26-24 και το 2-1 σετ.
Ο ΠΑΟΚ έχοντας χάσει μέσα από τα χέρια του δύο σετ μπήκε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με ξέσπασμα του Σωτηρίου στο σερβίς έκανε σερί 6-0 που του έδωσε προβάδισμα ασφαλείας 9-2 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του σετ.
Στο 5ο σετ η Κηφισιά με μπλοκ – άμυνα ξέφυγε 7-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με μπλοκ του Τακουρίδη στον Γιορντάνοφ. Η Κηφισιά ξέφυγε 12-10 και 13-12 που διαμορφώθηκε με επίθεση του Γιορντάνοφ, αλλά ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει την πιο καθοριστική ανατροπή. Ο Σωτηρίου μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε 13-13. Με μπλοκ πάνω στον Γιορντάνοφ έγινε το 14-13 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Χριστοφιδέλη στο φιλέ.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 26-24, 20-25, 13-15

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης 1 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 11 (7/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 56% υπ – 26% άριστες), Μουρούτης 2 (0/2 επ, 2μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πούλκο 4 (3/10 επ, 1 άσσος, 44% υπ 33% άριστες), Γιορντάνοφ 39 (36/69 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ -19 άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 5 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ – 22% άριστες).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς 3 (3/4 επ), Σακόγλου 22 (19/39 επιθέσεις, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 17 (14/23 πε, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ – 23% άριστες), Ανδρεάδης 8 (6/13 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (13/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες) / Γκαράς (λ, 69% υπ – 41% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σμαραγδής, Παπαδόπουλος.