Δις χρυσός στο παγκόσμιο εφήβων ο Λιβανός!

Μετά το χρυσό που κατέκτησε στο κέριν την Πέμπτη, ο ταλαντούχος έφηβος πήρε την πρώτη θέση και στα 200μ. σπριντ και έκανε νταμπλ και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων.

του Παναγιώτη Βότση

Το 2019 ήταν η χρονιά του. Μετά τα δύο χρυσά μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γάνδης, ο αθλητής του Τάλου Χανίων έκανε δύο τα χρυσά του και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ε/Ν της Φρανκφούρτης. Για το χρυσό μετάλλιο που κέρδισε την Πέμπτη, μπορείτε να διαβάσετε εδώ. Στον σημερινό τελικό των 200μ. σπριντ αντιμετώπισε τον Ινδό Έσοου Έσοου για το χρυσό μετάλλιο, ο οποίος κρίθηκε στον 3ο γύρο. Το χάλκινο κατέκτησε ο δεύτερος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ο Ολλανδός Νταν Κόολ που νίκησε το Γερμανό Γιούλεν Γιάγκερ. Τα αποτελέσματα του τελικού αγώνα μπορείτε να δείτε εδώ.