ΚΕΡΛΙΝΓΚ

Νταμπλ από Σουηδία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κέρλινγκ

Τον ευρωπαϊκό τίτλο στο κέρλινγκ κατέκτησε η Σουηδία τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες στους δύο σημερινούς τελικούς.

του Θανάση Σταθόπουλου

Για τους άνδρες αυτός ήταν ο έβδομος τίτλος, τα τελευταία 10 χρόνια, με τον σκίπερ Νίκλας Έντιν να κατακτά ένα ακόμα τρόπαιο. Παράλληλα οι Σουηδοί κέρδισαν το 12ο χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξήχθη στη χώρα τους (Χέλσινγκμποργκ) αήττητοι σημειώνοντας 11 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.
Στον τελικό με την Ελβετία, η Σουηδία ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 και στη συνέχεια με 6-1, με τους Ελβετούς να μειώνουν στο 8ο εντ σε 6-3. Ωστόσο, ένα ακόμα “τρίποντο” από την πλευρά της Σουηδίας της χάρισε τη νίκη με 9-3 και ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Ο τελικός των γυναικών ήταν πιο δραματικός με τη Σκοτία να βάζει δύσκολα στη Σουηδία, η οποία μπορεί να προηγήθηκε μετά το 3ο εντ με 2-0, όμως οι Σκοτσέζες απάντησαν αμέσως μετά ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ το 9ο εντ κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 4-3!
Στο 10ο και τελευταίο, όπως εξελίχθηκε, εντ ένα μαγικό take-out από την Άννα Χάσελμποργκ έδωσε τους δύο πόντους στη Σουηδία διαμορφώνοντας το τελικό 5-4, διατηρώντας τα κεκτημένα από το περσινή διοργάνωση του Ταλίν.
Αυτό ήταν το 21ο χρυσό μετάλλιο, αλλά και το 36ο στο σύνολο για τις Σουηδέςked, με τη Γερμανία να ακολουθεί στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας με 8 χρυσά και η Ελβετία να είναι στην τρίτη θέση με 6.