Νταμπλ η Κένυα και στο Καμπάτσιο, 4η η Ομπίρι

Στο δεύτερο αγώνα ανωμάλου δρόμου της ημέρας, υπό την αιγίδα της IAAF, η Κένυα έκανε και πάλι το νταμπλ κερδίζοντας σε άνδρες και γυναίκες στο Κάμπατσιο, με την Έλεν Ομπίρι να είναι εκτός βάθρου.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια των 5.000μ. που ήταν αήττητη το 2017 εντός σταδίου, τα βρήκε σκούρα στην κούρσα των 6χλμ. που έγινε στο Κάμπάτσιο, καθώς με 19:28 έμεινε εκτός τριάδας. Νικήτρια ήταν η συμπατριώτισα της Λίλιαν Ρενγκέρουκ με 19:02 και από κοντά ακολούθησε η επίσης Κενυάτισα (και 3η στα 10.000μ. του παγκόσμιου πρωταθλήματος) Άγκνες Τίροπ με 19:03. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Αιθιοπία με την Γκέτε Αλεμεϊέχου να τερματίζει σε 19:23.
Στους άνδρες, ο αγώνας των 10χλμ. κρίθηκε στο τελικό σπριντ. Ο Τζέιμς Κιμπέτ κοντραρίστηκε με τον Αιθίοπα Τεσφαγιέ Ντεριμπά για να πάσουν μαζί στον τερματισμό κάνοντας 29:34 και οι δύο, αλλά η νίκη να πηγαίνει τον Κιμπέτ. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο αργυρός Ολυμπιονίκης των 5.000μ. Πολ Τσελίμο που τερμάτισε σε 29:38. Ο Νορβηγός κάτοχος του ρεκόρ Ευρώπης στο μαραθώνιο, Σόντρε Μόεν ήταν 7ος με 30:00.