Νταμπλ το Μπαχρέιν στο μαραθώνιο, τρία μετάλλια η Βόρεια Κορέα

Το νταμπλ με δύο χρυσά μετάλλια έκανε το Μπαχρέιν στον μαραθώνιο ανδρών και γυναικών ενώ στους ομαδικούς μαραθωνίους οι ομάδες της Πολωνίας και της Βορείου Κορέας ανέβηκαν στο βάθρο σε άνδρες και γυναίκες.

Την τελευταία ημέρα των αγώνων στο Γούχαν της Κίνας και το παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα είδαμε τέσσερις αγώνες μαραθωνίου σε άνδρες και γυναίκες. Πιο συγκεκριμένα αγωνίστηκαν άνδρες και γυναίκες ατομικά στον μαραθώνιο αλλά και ως ομάδες/χώρες, όπου αθροίστηκαν οι τρεις καλύτεροι χρόνοι από τέσσερις αθλητές για να προκύψει η τελική επίδοση/βαθμολογία.

Στον μαραθώνιο των γυναικών, η Εουνίτσε Τσούμπα από το Μπαχρέιν με 2:30.10 πήρε τη νίκη και την ακολούθησε η Ιλ Σιμ Πακ από τη Βόρεια Κορέα με 2:30.26 στη δεύτερη θέση και η Κινέζα Νταν Λι με 2:30.33 στην τρίτη θέση.

Στον μαραθώνιο ανδρών, το χρυσό μετάλλιο πήγε επίσης στο Μπαχρέιν με τον Σούμι Λέτσε που τερμάτισε σε 2:08.28. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Αλφόνς Σίμπου από την Τανζανία με 2:11.16 και το χάλκινο στον Τζον Χακιζιμάνα από τη Ρουάντα με 2:11.19.

Στους ομαδικούς μαραθωνίους, η ομάδα της Πολωνίας πήρε το χρυσό στον αγώνα τον ανδρών (6:43.14) και την ακολούθησαν οι Βόρεια Κορέα (6:53.20) και Γαλλία (6:53.34). Στις γυναίκες, η ομάδα της Βορείου Κορέας πήρε το χρυσό με τρεις αθλήτριες (7:33.58) ενώ το ασημένιο πήγε στην Πολωνία (7:35.15) και το χάλκινο στην Κίνα (7:50.58).