ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2023, ευρωπαϊκό Κ23: 5ος στα 800μ ελεύθερο ο Μάρκος

Ο Δημήτρης Μάρκος συμμετείχε σε ακόμα ένα αγώνισμα στα πλαίσια διεξαγωγής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 και αυτήν την φορά κατέλαβε την 5η θέση στην τελική κατάταξη των 800μ ελεύθερο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ύστερα από τα 200μ, 400μ και 1.500μ ελεύθερο αγωνίστηκε και στο 800άρι. Χάρη στο ατομικό του ρεκόρ (7:52.60) συμμετείχε στην γρήγορη σειρά και τερματίζοντας σε 7:55.80 κατέκτησε την 5η θέση ανάμεσα σε 20 κολυμβητές. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Γερμανό, Σβεν Σβαρτζ, με 7:41.77, το αργυρό στον Ιρλανδό, Νταν Γουίφεν, με 7:45.59 που ήταν 4ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα με νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ στα 7:39.19 και το χάλκινο στον Ιταλό, Λουκα Ντε Τούλιο, με 7:48.20.