ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ (ΞΑΝΑ) και με πανελλήνιο ρεκόρ ο Μπίλας!

Απίθανος για ακόμα μία φορά ο Στέργιος Μπίλας στο ευρωπαϊκό Κ23 καθώς πριν από λίγο κατέγραψε την ταχύτερη κούρσα που έχει πραγματοποιηθεί ποτέ από Έλληνα κολυμβητή και στέφθηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Ευρώπης.

Ο 21χρονος κολυμβητής κολύμπησε την καλύτερη κούρσα της καριέρας του στον τελικό των 50μ πεταλούδα και με χρόνο 23.16 κατάφερε να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ του Κριστιάν Γκολομέεβ που κρατούσε από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2018 με 23.19. Με την επίδοση αυτή ο Μπίλας τερμάτισε πρώτος, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Σιμόν Μπούχερ (Αυστρία) με 23.30 και τρίτο τον Ράσμους Νίκελσεν (Δανία) με 23.57. Εκτός από το νέο πανελλήνιο ρεκόρ, ο κολυμβητής του Ολυμπιακού έκανε και ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ, καθώς το προηγούμενο ήταν 23.39 από τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Φουκουόκα.

Μετά την ολοκλήρωση του τελικού ο Μπίλας δήλωσε: «Ξεκίνησα τον αγώνα με 8 δελφινισμούς αλλά τις χεριές μου δεν τις μέτρησα καθώς αυτό που ήθελα ήταν να κερδίσω και έκανα ότι χρειάζεται για να πάρω τη νίκη. Ήμουν συγκεντρωμένος και είχα καθαρό μυαλό πριν δοθεί η εκκίνηση και το μόνο που ήθελα ήταν να κερδίσω το χρυσό μετάλλιο».