ΔΟΥΒΛΙΝΟ 2023, ευρωπαϊκό Κ23: Η Ελλάδα 6η δύναμη στην Ευρώπη

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της η ελληνική αποστολή στο 1ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης κατηγορίας Κ23. Στη νέα διοργάνωση της LEΝ που φιλοξενήθηκε στο Δουβλίνο, η Ελλάδα κατέλαβε την 6η θέση στον πίνακα των μεταλλίων!

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Συνολικά 24 χώρες πήραν τουλάχιστον ένα μετάλλιο με την Ελλάδα να μετρά τρία χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια ξεπερνώντας στην κατάταξη παραδοσιακές δυνάμεις της παγκόσμιας κολύμβησης όπως η Γαλλία, η Ολλανδία, η Ιταλία και η Ουγγαρία. Αν μη τι άλλο η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών στο Δουβλίνο κρίνεται ως πετυχημένη.

Δύο από τα τρία χρυσά μετάλλια της Ελλάδας κέρδισε ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στα 50μ ελεύθερο και 50μ πεταλούδα, ενώ το τρίτο χρυσό κατακτήθηκε από τον Δημήτρη Μάρκο στα 200μ ελεύθερο. Ο Μάρκος κέρδισε και το χάλκινο στο 400άρι ελεύθερο και με δύο μετάλλια θα αποχωρήσει από την Ιρλανδία ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης που ήταν δεύτερος στα 50μ ύπτιο και τρίτος στα 100μ ύπτιο.

Μεικτή 4Χ100μ ελεύθερο
Θόδωρος Ανδρεόπουλος, Στέργιος Μπίλας, Γεωργία Παυλοπούλου, Ζαχαρούλα Καλογέρη – 3:31.26 – 5η θέση
Μεικτή 4Χ100μ μεικτή
Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Γιώργος Ασπουγαλής, Γεωργία Δαμασιώτη, Ζαχαρούλα Καλογέρη – 3:54.16 – 9η θέση