ΤΖΟΥΝΤΟ

Δύο μετάλλια για την Εθνική στο ευρωπαϊκό κύπελλο εφήβων

Δύο μετάλλια, στην ίδια κατηγορία σωματικού βάρους, ήταν ο απολογισμός του ελληνικού τζούντο στο ευρωπαϊκό κύπελλο εφήβων που διεξήχθει στα Σκόπια.

Ο Παύλος Αβραάμ Μαυρομάτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο των +100 κιλών, την ίδια στιγμή που ο Ιωάννης Κωστελίδης ήταν τρίτος επίσης στα υπερβαρέα (+100κ). Την 5η θέση στα 73 κιλά κατέλαβε ο Δημήτρης Γιαννόπουλος, ενώ πέμπτος κατετάγη και ο Σταύρος Δούμας στα 81 κιλά.

Το πρώτο του διεθνές μετάλλιο, ασημένιας απόχρωσης, κατέκτησε ο Μαυρομάτης. Ο Έλληνας τζουντόκα με δύο σερί νίκες έφτασε μέχρι τον τελικό των υπερβαρέων όπου εκεί γνώρισε την ήττα από τον Αμερικανό Σεμενένκο, φτάνοντας στη μεγαλύτερη έως τώρα διάκριση της καριέρας του.
Αναφορικά με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε ο Ιωάννης Κωστελίδης, επίσης στα +100 κιλά, με απολογισμό μία νίκη σε δύο αγώνες, ήταν το 2ο μέσα στο 2023 (μετά το χρυσό στο ευρωπαϊκό κύπελλο Κ18 της Νάπολης τον περασμένο Φεβρουάριο) αλλά το πρώτο του στην ηλικιακή κατηγορία των Κ20.

Ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής στους Κ18, Δημήτρης Γιαννόπουλος, με τρεις σερί νίκες έφτασε μέχρι τον ημιτελικό των 73 κιλών, όμως περιορίστηκε στην 5η θέση μετά τις ήττες από τον Καναδό Τσατσαλασβίλι στον ημιτελικό και από τον Βούλγαρο Πάλεφ στα ρεπεσάζ. Την ίδια ακριβώς τύχη είχε και ο Σταύρος Δούμας στα 81 κιλά. Τρεις σερί νίκες και πρόκριση στην τετράδα, όμως δεν κατέστη δυνατό  να μπει στα μετάλλια μετά τις ήττες από τον Σέρβο Κρούγισιτς στα ημιτελικά και από τον Σέρβο Μιλάνοφ στον τελικό της «δεύτερης ευκαιρίας».