Δύο χρυσά η Κύπρος, πέντε μετάλλια η Ελλάδα

Γεμάτη από μετάλλια ήταν και η δεύτερη μέρα για τον ελληνικό στίβο, στην παγκόσμια γυμνασιάδα που διεξάγεται στην Τραπεζούντα, με την Κύπρο να κατακτά δύο χρυσά μετάλλια.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Ο Γιώργος Κονιαράκης είναι ο κορυφαίος παίδας δισκοβόλος στον κόσμο. Δε γινόταν να χάσει στη γυμνασιάδα. Με βολή στα 62.06μ. ο Κύπριος αθλητής πήρε το χρυσό, αφήνοντας δεύτερο τον Μαροκινό Μοχάμεντ Τσάτσι με 57.55μ. και τρίτο τον Έλληνας Νίκο Νικολόπουλο με 55.84μ.
Η Ηλιάννα Ευαγγέλου, με βολή στα 58.43μ. επικράτησε στον τελικό και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην Κύπρο ενώ στο ίδιο αγώνισμα, η Ελληνίδα Φανή Γελατζοπούλου ήταν 7η με 51.08μ.
Στον ακοντισμό, ο Δημήτρης Τσίτσος, έχοντας καλύτερη βολή στα 68.34μ. κατετάγει δεύτερος πίσω από τον Ινδό Ρόχιτ Γιαντάβ που έριξε 69.26μ. Αργυρό μετάλλιο και για τον Ανδρέα Πανταζή στο τριπλούν. Με άλμα στα 14.99μ. (+0.8) πήρε τη δεύτερη θέση, με τον Βραζιλιάνο Γκάμπριελ Ολιβέιρα να είναι πρώτος με 15.41μ. (+0,6).
Το τρίτο αργυρό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή, το κατέκτησε η Ζωή Μπαλαμούτη στο μήκος δίνοντας μάχη με την Τσιανγκ Χούι Τσι από την Κινεζική Ταϊπέι. Η Ελληνίδα αθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 5.64μ. (+0,2) με την αντίπαλη της να προσγειώνεται στα 5.71μ. (+0.5).
Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο της ημέρας για την Ελλάδα, το κατέκτησε η Φωτεινή Μυστακίδου στα 800μ. με 2:14.50 με τη Μαροκινή Άσια Νούρι να είναι πρώτη με 2:13.02 και την Βραζιλιάνα Γκαμπριέλα Ολιβέιρα δεύτερη με 2:13.96.
Χάλκινο μετάλλιο για την Κύπρο στα 800μ. με τον Σταύρο Σπύρου που ολοκλήρωσε σε 1:55.69, πίσω από τον Βραζιλιάο Τζέφερσον Σάντος (1:53.64) και τον Μαροκινό Γιουνές Μπενιχράκ (1:55.14).
Στα 400μ. η Κύπρια Ίριδα Θεοδοσίου ήταν 5η στον τελικό με 58.73, ενώ η Ελληνίδα Μαρία Αργυρού, με 61.48 ήταν 4η στην 1η προκριματική σειρά και έμεινε εκτός τελικού.
Στα 110μ. εμπόδια ο Κύπριος Κώστας Τζιακούρης έμεινε για λίγο εκτός τελικού κάνοντας 14.51 (+0.7) για να καταταγεί συνολικά 9ος.