ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έχασε το ευρωπαϊκό στα πέναλτι

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του Ολυμπιακού έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του ευρωπαϊκού κυπέλλου όμως λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι.

Παρουσία 7500 θεατών στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι ερυθρόλευκοι κέρδισε 31-27 στην κανονική διάρκεια του αγώνα καλύπτοντας το μείον τέσσερα του πρώτου αγώνα όμως στα πέναλτι οι παίκτες της Βαλούρ ήταν πιο ψύχραιμοι και με 5-4, πήραν το κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8 (24-16) στο 42ο λεπτό, αλλά δέχθηκε γκολ, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε και έτσι, με προβάδισμα 31-27, οδηγήθηκαν στη «ρωσική ρουλέτα». Ωστόσο, με άστοχη εκτέλεση πέναλτι του συγκλονιστικού Σάββα, πρώτου σκόρερ του EHF European Cup και κορυφαίου στις δύο «μάχες» με την Βάλουρ, με 20 γκολ σε 30 σουτ (10 στην Ισλανδία, 10 στο ΣΕΦ), ο Ολυμπιακός απώλεσε τον τίτλο στον ιστορικό τελικό.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς, έβγαλε μεγάλες άμυνες και είχε έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια, παίρνοντας προβάδισμα 4-1, με τον Σάββα, στο 5:13. Η Βάλουρ μείωσε σε 4-2, όμως η «απάντηση» του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με τον Σάββα να «γράφει» το 5-2, στο 7:44 και τον Παπαβασίλη να δίνει «αέρα» +4 (6-2), με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών! Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με νέο τέρμα του Σάββα (11:35), διατήρησαν το +4 (7-3). Ο φοβερός και τρομερός Σάββας «χτύπησε» ξανά, στο 14:12, κάνοντας το 8-4, ενώ ο Κοτανίδης συνέχισε τις σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας την Βάλουρ σε χαμηλό σκορ. Γκολ του Σλίσκοβιτς στην κόντρα και 9-5 ο Ολυμπιακός, στο 18:38, με τον Παπαβασίλη να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (10-5), για πρώτη φορά (19:24), με σουτ σε κενή εστία! Ο Τζηράς κράτησε το +5 (11-6), σκοράροντας στο 21ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μιχαηλίδης «έγραψε» το 12-7. Οι Ισλανδοί μείωσαν σε 12-9, ο Μοντόρο «απάντησε» (13-9), στο 25ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να επαναφέρει το +5 (16-11), στο 28:54! Το 16-11 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τον Θρύλο να κυριαρχεί.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος, «πάτησαν» το «γκάζι» και ξέφυγαν με +7 (22-15), στο 41ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς, με τον Σάββα να σκοράρει δύο διαδοχικά τέρματα (42:01, 42:58), «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +8 (24-16). Παρόλα αυτά, η Βάλουρ «ροκάνισε» τη διαφορά, μείωσε σε 26-22 και 28-24, όμως με δύο ακόμη τέρματα του Σάββα (54:13, 55:38), ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +6 (30-24). Στο 59:12, ο Πασσιάς έκανε το 31-26, αλλά η ισλανδική ομάδα, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, μείωσε σε 31-27 και έστειλε τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα», ο Ολυμπιακός απώλεσε τον τίτλο του EHF European Cup, αφού η Βάλουρ επικράτησε με 5-4, μετά από χαμένη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ Σάββα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 10-6, 13-9, 16-11 (ημχ.), 18-14, 22-15, 24-18, 26-22, 29-24, 31-27 (κ.α.), 4-5 (τα πέναλτι)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.
ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρσον): Μ. Γκούσταφσον, Γκίσλασον 1, Γιόνσον 4, Σίγκουρτσον, Μπόρνταρσον 1, Πάλσον, Όρσκαρσον 4, Στέφανσον, Ι. Γκούσταφσον 8, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 7, Νόρντμπεργκ 2, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 1.
Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/6-6/7