Εύκολα ο Φοίνικας

Με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 11 πόντους από μπλοκ ο Φοίνικας Σύρου πέρασε εύκολα από την Πάτρα όπου κέρδισε με 3-0 την Παναχαϊκή στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της πρεμιέρας της βόλεϊ λιγκ (2η αγωνιστική).

Οι Συριανοί στα δύσκολα σημεία του αγώνα (έχαναν με 21-19 στο πρώτο σετ και 16-12 και 21-19 στο τρίτο σετ) είχαν και τις λύσεις και το καθαρό μυαλό σε σχέση με τον Παναχαϊκή η οποία βέβαια στερήθηκε το φυσικό της ηγέτη Νίκο Ρουμελιώτη (έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού).
Οι Αχαιοί στο 22-21 του α’ σετ έκαναν τρία λάθη, ενώ στο 16-12 του γ’ σετ είχαμε το ίδιο σκηνικό με τον Φοίνικα να τρέχει ένα σερί 6-13 για να πάρει τη νίκη.

Τα σετ 22-25, 12-25, 22-25
Παναχαϊκή (Λυκούδης) Ντονάς 10 (9/22 επ, 1 άσo), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ.), Βασιλάκος 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 11% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/19 επ., 1 άσο, 46% υπ. 17% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. -λ (47% υπ – 13% άριστες) / Ιταλο -λ, Χριστιάς, Γεωργόπουλος, Μαυραγάνης 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος 1 (1 άσο).
Φοίνικας (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ), Πάρις 2 (2/3 επ.), Κάλντγουελ 15 (13/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 77% υπ. – 54% άριστες), Ντόκιτς 17 (9/21 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/12 επ., 76% υπ. – 41% άριστες), Ζήσης -λ (73% υπ – 33% άριστες) / Ηλίας, Μουρούτης.