Παγκόσμιο νέων: Εύκολα στον ημιτελικό η Εθνική

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Εθνική ομάδα πόλο των νέων γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νατάνια, καθώς επικράτησε εύκολα επί της Σερβίας 18-5 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Περισσότερα σε λίγο…

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-0 στα δύο πρώτα λεπτά, με την Ίλιτς από την Σερβία να μειώνει στο 2-1. Η γαλανόλευκη πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με πέντε γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (6-1). Αν και το σκορ έμεινε σε χαμηλα επίπεδα στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της και να προηγηθεί με έξι γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (9-3).
Aν και η Σερβία μείωσε την διαφορά στα έξι γκολ έξι γκολ (11-5), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε με οχτώ γκολ στο τέλος του τρίτου οχταλέπτου (13-5). Η τέταρτη περίοδος άνηκε στην Ελλάδα και με πέντε γκολ, η Εθνική μας διεύρυνε το προβάδισμα της και νίκησε την Σερβία με 18-5, με αποτέλεσμα να πάρει για το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί που θα συναντήσει μια εκ των Ολλανδία και Ουγγαρία.
Οκτάλεπτα: 6-1, 3-2, 4-2, 5-0
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Νίνου 4, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Κατσιμπρή 1, Κοντονή 3, Τριχά 2, Γιαννοπούλου 1, Φουντωτού 1, Σιούτη 1
Σερβία (Ντραγκάνα Ίβκοβιτς): Ίλιτς 2, Λούγιτς 1, Τεοντόρεβιτς 1, Καπλάρεβιτς 1