Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό, Άρη, θρίαμβος Κηφισιάς

Ολυμπιακός, Άρης και Ηρακλής Κηφισιάς μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, με τις ερυθρόλευκες να περνούν άνετα από την Σαντορίνη, τον Άρη χωρίς την Σιμόν να κερδίζει τον Πορφύρα και τον Ηρακλή Κηφισιάς με την 15χρόνη Βίκυ Παπαδοπούλου στη σύνθεση του να παίρνει μια απίθανη νίκη κόντρα στο Μαρκόπουλο. Νάξος και Μακεδόνες νίκησαν με 3-1 Αίαντα και Ηλιούπολη αντίστοιχα.

Μόνο για ένα σετ είχαμε ντέρμπι στην Σαντορίνη (όπου παραδόξως το γήπεδο δεν γέμισε) με τον Ολυμπιακό να επιβεβαιώνει την ανωτερότητα του επικρατώντας με 3-0 και πλέον το ερώτημα είναι αν την επόμενη αγωνιστική ο Άρης μπορέσει να τον κοντράρει ή θα πρέπει να περιμένουμε τα αντίστοιχα ματς της 12ης και 13ης αγωνιστικής (όταν θα υπάρχει και η Ευρώπη) για να πάρουμε απάντηση στα ερωτήματα.
Οι ερυθρόλευκες πήραν εύκολα το πρώτο σετ, φάνηκε να καθαρίζουν και το β’ όταν προηγήθηκαν με 14-17, αλλά εκεί δέχθηκαν ένα σερί 6-0 έχοντας αρρυθμίες σε υποδοχή και επίθεση, ωστόσο απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί 0-5 για το 20-22 με την Σαντορίνη να φτάνει στο 23-23, Η επίθεση της Νιέμερ και το άουτ της Μέρκοβα (μετά από κακή υποδοχή) έκαναν το 0-2 και το τρίτο σετ δεν είχε τις ίδιες συγκινήσεις.

Στο κλειστό της Πυλαίας ο Άρης με την Λιάνες Σιμόν στην αποστολή, αλλά χωρίς ο Δημήτρης Σολκίδης να την χρησιμοποιεί καθότι ανέτοιμη, μόνο στο πρώτο σετ συνάντησε αντίσταση από τον μαχητικό Πορφύρα, όμως για δύο σετ κι οι δύο ομάδες έπρεπε να παλεύουν με τον… ήλιο.
Παρόλα αυτά, στην τελική ευθεία του πρώτου σετ με το σκορ 21-20 η Χουντίμα τελείωσε τις φάσεις, έδιωξε το άγχος και στη συνέχεια η Γκλιγκόροβιτς έκανε παιχνίδι όπως ήθελε με τον Άρη να φτάνει άνετα στο 3-0

Ματσάρα στο Ζηρίνειο για δύο σετ με τον νεοφώτιστο Ηρακλή Κηφισιάς να παίρνει μια απίθανη νίκη με πρωταγωνίστρια την 15χρονη Βίκυ Παπαδοπούλου, η οποία ήρθε το καλοκαίρι από την Ραφήνα (τοπικές κατηγορίες).
Ο Ηρακλής που πέρασε ένα δύσκολο καλοκαίρι, έχασε σημαντικές αθλήτριες και ξεκίνησε προετοιμασία πιο αργά από κάθε άλλη ομάδα, από το 7-7 βρέθηκε να χάνει με 10-19 και 14-20 για να έρθουν τα σερβίς της Γεωργαντά να ανατρέψουν το σκορ για το 20-20! Το Μαρκόπουλο ξέφυγε με 21-24, αλλά η Κηφισιά απάντησε με δικό της σερί για το 25-24 και στο 26-25 η Παπαδοπούλου τελείωσε το σετ. Στο β’ σετ δεν υπήρχαν τόσο μεγάλες διαφορές, αλλά το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 21-23, είχε σετ μπολ στο 23-24 με την Παπαδοπούλου ξανά να τελειώνει την επίθεση για το 24-24 και την Μανωλίνα Κωνσταντίνου να τελειώνει το σετ.
Μετά από αυτή τη διπλή ανατροπή ο Ηρακλής επικράτησε εύκολα και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής

Στη Νάξο, Πανναξιακός και Αίαντας είχαν από ένα εύκολο πρώτο σετ και μετά άρχισε το κανονικό παιχνίδι με τις γηπεδούχες τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να παίρνουν τη νίκη, ενώ η Ηλίας Ζωλασταθιάδης πήρε και την πρώτη κόκκινη κάρτα της χρονιάς.

Τέλος στα Κύμινα, οι Μακεδόνες αιφνιδιάστηκαν από την Ηλιούπολη που προηγήθηκε με 0-1, αλλά άντεξε μέχρι το 16-14 του β’ σετ για να καταρρεύσει στη συνέχεια, χάνοντας με κάτω τα χέρια! Αποκορύφωμα το δ’ σετ όπου οι Μακεδόνες προηγήθηκαν 8-2, 14-4 και 23-5, για να τελειώσει το σετ με 25-7!!!