Εύκολη νίκη για την Ηλιούπουλη

Με την επικράτηση της Ηλιούπολης επί της ΑΕΚ 3-0 ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας βόλεϊ των γυναικών.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε πιο αποφασισμένη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ. Με όπλο το σερβίς έφτασε γρήγορα στο 8-2 (α΄τεχνικό τάιμ άουτ) και στο 16-5 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Η Λάβδα –που κάλυψε για δεύτερο σερί παιχνίδι την πάσα- με άσο έκανε το 23-9 και με 25-11 οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0.
Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-5 και 8-9. Η Ηλιούπολη ακολουθούσε όμως στο σκορ και με λύσεις στην επίθεση έκανε το +5 (19-14). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν τα παρατούσαν και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά για την ισοφάριση 21-21. Η Σπανού έκανε το 23-21 και το 2-0 έγραψε με μονό μπλοκ η Λάβδα (25-23).
Με το 2-0 και την ψυχολογία υπέρ της, η Ηλιούπολη δεν δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ όπου και είχε τον πλήρη έλεγχο απέναντι στην ΑΕΚ που προσπαθούσε αλλά δεν είχε λύσεις. Το 3-9 με 25-12 έφερε ένα σημαντικό «τρίποντο» στις γηπεδούχες.

Τα σετ: 25-11, 25-23, 25-12
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Σπανού, Τσουμήτα, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Λάβδα / λ. Κοκίου
ΑΕΚ (Σκουτελάκος) Νούσια, Γεωργαντά, Βάφη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη / λ. Αργυροπούλου, Φιλιπιόνκα, Βενέτη.