Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στο Ζηρίνειο

Σε 70 λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στο Ζηρίνειο κόντρα στην Κηφισιά, επικρατώντας 3-0 για την 8η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ.

Έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν την όγδοη νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή με 24 βαθμούς. Ο Τσούπκοβιτς έπιασε το το εντυπωσιακό 83% στην επίθεση με 15/18 επιθέσεις, ενώ ο Αγκάμεζ είχε 71% με 12/17 επιθέσεις. Από την άλλη, μόνο ο Γιορντάνοφ είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11), ενώ μεγάλα κενά παρουσιάστηκαν στην επίθεση αλλά και στο μπλοκ.
Η Κηφισιά κοντράρισε μέχρι τα μισά του 1ου σετ. Το σερβίς του Άθος Κόστα έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +3 (20-17) ενώ στη συνέχεια ο Αγκάμεζ έκανε το 22-18. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 22-19, ενώ ο Ονόπας του χρέωσε άουτ καθαρό άσσο κι έτσι το σκορ έγινε 23-19 και τελείωσε το σετ για τους «ερυθρόλευκους».
Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοση του, ο Τσούπκοβιτς ήταν ασταμάτητος σε επίθεση και σερβίς και ο Ολυμπιακός ξέφυγε 10-4. Ο Αγκάμεζ με τον Ντάφ ανέβασαν τη διαφορά στο 19-11 και το 2-0 σετ έγινε εύκολα.
Στο 3ο σετ οι Ολυμπιακός ξέφυγε από νωρίς χάρις την υπεροχή του στην επίθεση και μετά το 9-7 πάτησε γκάζι για 16-12, 20-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 14-25, 19-25)
ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης) Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 2 (2/7 επ. 56% υπ – 56% άριστες), Μουρούτης 2 (2/4 επ), Παπαγγελόπουλος 8 (6/6 επ, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/31 επ), Λάππας 2 (2/5 επ, 69% υπ – 38% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ – 32% άριστες), Κάπελλας, Καρατζάς 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Πούλκο 6 (6/6 επ), Εφραιμίδης 5 (4/4 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 57% άριστες), Γιωτάκης
Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Νταφ 8 (2/5 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/6 επ, 2 άσσοι, 68% υπ – 64% άριστες), Άθος Κόστα 8 (6/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 14 (12/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 16 (15/18 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 73% υπ – 67% άριστες).