Έγινε ντέρμπι η πρεμιέρα της Εθνικής εφήβων

Παραλίγο να ξεκινήσει… στραβά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων για την Εθνική ομάδα που κέρδισε δύσκολα 11-10 την ιδιαίτερα μαχητική Σλοβακία στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά, αλλά στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Σλοβάκοι εμφανίστηκαν πολύ αποτελεσματικοί στην επίθεση, σημείωσαν πέντε γκολ και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 6-7. Οι Έλληνες διεθνείς, «ξύπνησαν» στο τρίτο οκτάλεπτο και με το επιμέρους σκορ να είναι 4-1 πήραν και πάλι το προβάδισμα για να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 10-8. Οι Σλοβάκοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Προσπάθησαν να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο γκολ για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση 11-10 υπέρ της Εθνικής. Σε λίγο ξεκινά ο αγώνας της Ρωσίας με την Τουρκία που είναι το άλλο παιχνίδι του ομίλου μας.
Οκτάλεπτα 4-2, 2-5, 4-1, 1-2
Ελλάδα Γονιωτάκης – Κοδρέρας 2, Κουλούρης 1, Τσιστράκης 1, Καλογερόπουλος 4, Γραμματικός 1, Πάτερος 1, Παπανικολάου 1
Σλοβακία Ουράντνικ 2, Κόζμερ 1, Μόλναρ 3, Καράι 2, Κράτζικ 2.