Έγινε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στο Γουίντσορ

To πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ της διοργάνωσης και τα δύο χρυσά μετάλλια της Χόσου, ήταν τα γεγονότα που ξεχώρισαν τη δεύτερη μέρα των τελικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος 25αρας πισίνας στην κολύμβηση, στο Γουίντσορ του Καναδά.

Οι τελικοί

4X50μ. μεικτή γυναικών
Το ρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στο Γουίντσορ είναι γεγονός. Η τετράδα των ΗΠΑ, Ντε Λουφ, Κινγκ, Γουόρελ και Κονοπκα, κατέβασαν σχεδόν ένα δευτερόλεπτο το παγκόσμιο ρεκόρ του αγωνίσματος που ανήκε από το 2014 στη Δανία και ήταν 1:44.24. Οι Αμερικανίδες έκαναν 1:43.27 και πήραν το χρυσό.
Να σημειωθεί ότι το 2009 η Ολλανδία είχε κάνει 1:42.69 όμως τότε το αγώνισμα δεν είχε αναγνωριστεί ακόμα επίσημα από τη FINA.
Το αργυρό μετάλλιο κατέληξε στις Ιταλίδες Σκάλια, Καράρο, Ντι Πιέτρο και Φεραϊόλι που έκαναν 1:45.38 ενώ το χάλκινο στη Δανία που με τις Νίλσεν, Σκρόρντερ, Μπέκμαν και Ότεσεν έκαναν 1:45.98.

100μ. ύπτιο ανδρών
Ο Αντρέι Σαμπασόφ γύρισε πρώτος στην τελευταία στροφή, ωστόσο ο κάτοχος του τίτλου Μιτς Λάρκιν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Κατάφερε να τον περάσει στα τελευταλι αμέτρα και να πάρει τη νίκη με 49.65, τέσσερα εκατοστά πιο γρήγορος από τον Σαμπασόφ που ολοκλήρωσε σε 49.69 και πήρε το αργυρό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση ο Κινέζος Γιάγου Ξου με 50.05.

200μ. πεταλούδα γυναικών
Ξεκίνησε με ήττα στα 200μ. ελεύθερο από την Πελεγκρίνι και πείσμωσε. Η Κατίνκα Χόσου πήρε το δεύτερο της χρυσό στους αγώνες, επικρατώντας στα 200μ. πεταλούδα με 2:02.15 αφήνοντας δεύτερη την Κέλσι Γουόρελ (ΗΠΑ) με 2:02.89 και τρίτη την Γιούφεϊ Ζανγκ με 2:05.10. Η κάτοχος του τίτλου από το 2015, Μιρέια Μπελμόντε δε δείχνει να είναι σε καλή κατάσταση, αφού ήταν 19η στα προκριματικά με χρόνο 2:10.21.

100μ. πρόσθιο ανδρών
Νέο παγκόσμιο πρωταθλητή έχει το αγώνισμα, αφού ο Γερμανός Μάρκο Κοχ κάνοντας 56.77 αποκαθήλωσε τον Φελίπε Σιλβα που έμεινε στην 4η θέση με 57.05. Ο Βλαντ Μόροζοφ κυνήγησε να πάρει το πρώτο του χρυσό και στα πρώτα 50μ. έδειχνε ικανός να τα καταφέρει δεν άντεξε όμως στην επίθεση του Γερμανού. Τελικά πήρε το αργυρό με 57.00 και το χάλκινο κατέληξε στον Ιταλό Φάμπιο Σκότζολι με 57.04.

50μ. πρόσθιο γυναικών
Η πρώτη έκπληξη της βραδιάς. Η σούπερ φορμαρισμένη και κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ, Άλια Άτκινσον έμεινε δεύτερη με 29.11 πίσω από την Λίλι Κίνγκ που τερμάτισε σε 28.82. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο στα 100μ. πρόσθιο, γύρισε δεύτερη στα 25 μέτρα πίσω από την Τζαμαϊκανή, την οποία όμως έπιασε γρήγορα για να κάνει την ανατροπή στο αγώνισμα και να πάρει το χρυσό. Στην τρίτη θέση, η Αμερικανίδα Μόλι Χάνις με 29.58.

200μ. ελεύθερο ανδρών
Ακόμα μία αποκαθήλωση παγκόσμιου πρωταθλητή, με τον Τσαντ Λε Κλος να χάνει από τον Τάε Χβαν Παρκ και μαζί και τον τίτλο που είχε κερδίσει το 2014 στη Ντόχα. Ο Νοτιοκορεάτης ήταν πρώτος με 1:41.03 κολυμπώντας από την πρώτη διαδρομή για να τον ακολουθήσει ο Λε Κλος κάνοντας 1:41.64. Ο Νοτιοαφρικανός επέλεξε διαφορετική τακτική από αυτήν του Ρίο, προτιμώντας να μείνει πίσω (ήταν 8ος στα 100μ. και 7ος στα 150μ.) μέχρι που στο τελευταίο 50αρι θα έδωσε όλα για να του ξεφύγει μόνο ο Παρκ. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Αλεξάντρ Κρασνίκι (Ρωσία) με 1:41.95.

100μ. ύπτιο γυναικών
Σε έναν πολύ γεμάτο τελικο, η Κατίνκα Χόσου δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, κατακτώντας το τρίτο της χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση. Η Ουγγαρέζα ήταν η μόνη που κατέβηκε τα 56 δευτερόλεπτα κάνοντας 55.54. Στη δεύτερη θέση την ακολούθησε η σταρ των Καναδών, Κάιλι Μέις κάνοντας 56.24 ενω τρίτη ήταν η Βρετανίδα Τζόρτζια Ντέιβις με 56.45. Η Αυστραλέζα Έμιλι Σίμπομ δεν είναι σε καλή κατάσταση όπως φάνηκε και έμεινε εκτός μεταλλίων για ένα εκατοστό (56.46).

Μεικτή 4Χ50μ. ελεύθερο
Σε ένα αγώνισμα που μάλλον δεν έχει λόγο ύπαρξης, οι Ρώσοι πήραν το χρυσό με τους άνδρες Μπριάνσκι, Μόροζοφ να κολυμπάνε πρώτοι και να ακολουθούν οι γυναίκες Καμένεβα, Νασρεντίνοβα για να κάνουν 1:29.73. Ακολούθησε η Ολλανδία με τους Πουτς, Κορστάνια, Κρομοβιτζότζο και Ντε Βάαρντ με 1:29.82 και στην τρίτη θέση ο Καναδάς με Κίσιλ, Θόρμαγιερ, Γουίλιμας και Μέινβιλ κάοντας 1:29.83.

Ημιτελικοί
Πολύ δυνατές οκτάδες τελικών σε 100μ. ελεύθερο γυναικών και 100μ. πεταλούδα ανδρών θα δούμε, καθώς τα περισσότερα μεγάλα ονόματα είναι στους τελικούς.