ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Προ-Ολυμπιακό: Έγινε το πρώτο βήμα κόντρα στην Πολωνία

Μια νίκη από τα ημιτελικά του προ-Ολυμπιακού απέχει η Ελλάδα μετά την εύκολη επικράτηση των Αρβανίτη, Καραγκούνη επί των Τσέινοβαλ, Λόντετζ με 2-0 (21-10, 21-19).

του Δημήτρη Τυχάλα

Όπως στη Σμύρνη (Β’ φάση) έτσι και στη Χάγη όπου γίνεται το τελικό τουρνουά Βίκυ και Πένυ επικράτησαμ των αντιπάλων τους κάνοντας ένα τρομερό πρώτο σετ και δείχνοντας χαρακτήρα στο δεύτερο. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς ακολουθεί σε λίγη ώρα με τις Έλενα Μπάκα, Μαρία Κλέπκου να αντιμετωπίζουν τις Βόιτατσικ, Κοτσιόλεκ κι αν γίνει το 2-0 τότε θα περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλο μας στα ημιτελικά, ενώ αν γίνει το 1-1 θα ακολουθήσει αργότερα το «χρυσό ματς».

Το ματς
Στο πρώτο σετ το όποιο ενδιαφέρον υπήρξε μέχρι το 3-4 που έγινε 8-4 κι από κει και πέρα η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς. Το πολωνικό δίδυμο είχε προβλήματα σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, Βίκυ και Πένυ δεν άφηναν μπάλα να πέσει κάτω με το σκορ να φτάνει στο 14-17 και το σετ να κλείνει στο 21-10.

Στο δεύτερο σετ όπως ήταν αναμενόμενο η εικόνα άλλαξε. Οι Τσέινοβαλ, Λόντετζ διόρθωσαν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα τους, αλλά Βίκυ και Πένυ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ειχαν σταθερά το προβάδισμα με 1-2 πόντους (4-3, 6-4, 7-6, 10-8) για να ξεφύγουν με 14-11 μετά το μπλοκ της Πένυς.

Σε εκείνο το σημείο όμως κολλήσαμε επιθετικά με τις Πολωνές να τρέχουν ένα σερί 0-5 με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις με το σκορ να φτάνει στο 15-17 και να έχουμε το πρώτο ελληνικό τάιμ άουτ. Με την επιστροφή η Πολωνία είχε νέα κόντρα αλλά ευτυχώς βγήκε η άμυνα και το σερί τελείωσε με επίθεση της Καραγκούνη, ενώ αμέσως είχαμε και δικό της άσο και νέα πετυχημένη κόντρα για το 18-17.

Η Βίκυ έχασε την κόντρα για το 19-17, αλλά η ίδια τελείωσε τη φάση για το 19-18 και το άουτ της Πολωνίας μας έφερε σε ματς μπολ. Το χαμένο σερβις της Βίκς «έσβησε» το πρωτο, αλλά η επίθεση της έδωσε τέλος στον αγώνα.