Εγκατέλειψε ο Σταυρακάκης

Στην πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δρόμου ο Γιώργος Σταυρακάκης δεν κατάφερε να περάσει τη γραμμή του τερματισμού στην αντοχή εφήβων.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η διαδρομή αποδείχθηκε απαιτητική όχι μόνο για τον Έλληνα πρωταθλητή αλλά και για επιπλέον 36 ποδηλάτες που εγκατέλειψαν τον αγώνα. Οι αθλητές έπρεπε να καλύψουν σιρκουί των εννέα στροφών μήκους 13,9χλμ., με τη συνολική διαδρομή να φτάνει τα 125χλμ. στην περιοχή της Βρετάνης. Αντίθετα αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Αγρότης από την Κύπρο. Ο νεαρός ποδηλάτης τερμάτισε στην 48η θέση λίγο μετά το δεύτερο γκρουπ με διαφορά 38 δευτερολέπτων από τον πρώτο. Η μάχη για το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο σπριντ. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Νικόλα Μάλ με χρόνο 3:03:49 και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Εμιλιέν Ζανιέρ και ο Σλοβένος Ταντέιχ Πόγκατσαρ. Τον αγώνα τερμάτισαν 113 ποδηλάτες.