ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Έγραψε ιστορία

Με την εμφάνισή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών, ο Ντανιέλ Γκοντέλι πέτυχε σπουδαία πράγματα

Στα 22 του χρόνια έγινε ο πρώτος Αλβανός που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα οποιουδήποτε Ολυμπιακού αθλήματος. Παράλληλα, έσπασε την κυριαρχία της Ασίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Αλμάτι κατακτώντας τα πρώτα χρυσά μετάλλια για την Ευρώπη.

Ο Γκοντέλι αγωνίστηκε στην κατηγορία των 77 κιλών και κατέκτησε τα χρυσά στο αρασέ και στο σύνολο με 171 και 369 κιλά αντίστοιχα, ενώ ήταν δεύτερος στο ζετέ με 198 κιλά.

Το παράδοξο είναι ότι παρά το μέγεθος του επιτεύγματός του, ο Αλβανός αθλητής δεν παρέστη στη συνέντευξη Τύπου, καθώς όπως δήλωσαν οι υπεύθυνοι της αλβανικής ομάδας δεν μπορούσαν να βρουν διερμηνέα.

Ο Γκοντέλι είχε δείξει τις δυνατότητές του και στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όταν κατέκτησε το χρυσό στο ζετέ, ενώ το 2011 ήταν παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων.

Ο αλβανικός αθλητισμός ποντάρει πολλά στην άρση βαρών και είναι χαρακτηριστικό ότι πριν το παγκόσμιο πρωτάθλημα η αλβανική ομοσπονδία έστειλε την εθνική τους ομάδα για κοινή προετοιμασία με την ελληνική ομάδα στον Άγιο Κοσμά.