«Είναι μία μεγάλη νίκη!»

Στις 13 Μαΐου Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη μπήκαν στους προημιτελικούς του τουρνουά όπεν του World Tour που φιλοξενήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας, αλλά η εντυπωσιακή τους πορεία σταμάτησε εκεί. Το εμπόδιο που δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν ήταν οι Γερμανίδες Λούντβιχ, Βάλκενχορστ Νο1 του ταμπλό οι οποίες στις λεπτομέρειες επικράτησαν με 2-0 (21-18, 21-19).

Σχεδόν 20 ημέρες αργότερα οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά αντιμέτωπες αυτή τη φορά στον όμιλο των τελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με την Εθνική ομάδα να προέρχεται από μια άσχημη ήττα (2-0 από την Τσεχία) και τις Γερμανίδες από μια εύκολη νίκη (2-0 την Λιθουανία).
Με το πρώτο σετ να λήγει 21-12 για τις Γερμανίδες ελάχιστοι θα πίστευαν ότι μπορεί να αλλάξει το μομέντουμ, ωστόσο Βίκυ και Πένυ απέδειξαν για μία ακόμη φορά ότι έχουν φτιάξει μια ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ και με μία επική ανατροπή (από 15-17 στο β’ σετ) επικράτησαν με 2-1! «Είναι μια μεγάλη νίκη, αφού κερδίσαμε μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο», παραδέχθηκε η Πένυ και δεν είχε άδικο αφού οι Γερμανίδες είναι Νο 1 του ταμπλό αλλά και οι περσινές πρωταθλήτριες Ευρώπης. «Το παιχνίδι στην Αττάλεια μας έκανε να καταλάβουμε ότι μπορούμε να τις κοντράρουμε στα ίσια κι αυτό ακριβώς κάναμε σήμερα από το β’ σετ και μετά. Παίξαμε πάρα πολύ καλά στο κομμάτι του μπλοκ και της άμυνας αλλά αυτό το στοιχείο που μας οδήγησε στη νίκη νομίζω ήταν ή σταθερή πίεση στο σέρβις ειδικά στην περιστροφή που σέρβιρε ή Βίκυ».
Όσον αφορά το γιατί τα δύο κορίτσια στα σημερινά παιχνίδια φάνηκε να μπαίνουν στους αγώνες αφού είχαν δώσει εύκολα το πρώτο σετ, η εξήγηση της Πένυς ήταν αφοπλιστική: «Η εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αργούμε να προσαρμοστούμε στο πως μας παίζει ή άλλη ομάδα, αλλά από τη στιγμή που το κάνουμε είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι».