Βαρκελόνη 2018: Εκδίκηση και πρόκριση στα ημιτελικά για την Εθνική!

H Εθνική ομάδα πόλο τον γυναικών έκλεισε το πρώτο εισιτήριο στην τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αποκλείοντας τη Ρωσία στη διαδικασία των πέναλτι με συνολικό σκορ 11-10. Στον αγώνα για μία θέση στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη πιθανότατα την Ισπανία (παίζει με τη Γαλλια).

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά καθώς δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα για ολόκληρη την πρώτη περίοδο σε αντίθεση με τη Ρωσία που 2:28 πριν από τη λήξη, στην παίκτρια παραπάνω σκόραρε με την Κατερίνα Προκοφίεβα.
Η Εθνική είχε τις απαντήσεις στη δεύτερη περίοδο. Κράτησε το μηδέν στην άμυνα και με γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου και της Άλκηστης Αβραμίδου πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο.
Η διαφορά για την ομάδα του Γιώργου Μορφέση έφτασε και στα τρία γκολ όταν με το δεύτερο γκολ της Πλευρίτου και το πρώτο της Νικόλ Ελευθεριάδου έφτασε το σκορ στο 4-2. Με πέναλτι η Ρωσία έκανε το 4-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
Στην τέταρτη έγινε… πόλεμος. Η Προκοφίεβα έκανε το 4-4 και η Ιβάνοβα το 5-4 στο3:57. Η Ελευθεριάδου που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι σκόραρε δύο φορές για να ξαναβάλει την Εθνική μπροστά με 6-5. Η Ρωσία ισοφάρισε εκ νέου στα 27 δευτερόλεπτα σημειώνοντας γκολ στην παίκτρια παραπάνωμε την Γκορμπούνοβα.
Στην τελευταία επίθεση, η Εθνική είχε την μπάλα και στο χρονόμετρο απέμειναν 27 δευτερόλεπτα. Η επίθεση ήταν πολύ κακή με αποτέλεσμα να αναγκαστεί η Ξενάκη να κάνει σουτ απελπισίας το οποίο βρήκε στο δοκάρι στα τρία δευτερόλεπτα… Έτσι ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του αγώνα στο 6-6 για να οδηγηθεί στη διαδικασία των πέναλτι όπως και στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά του 2016. Εκεί πήρε την εκδίκηση της καθώς τότε έχασε το εισιτήριο για το Ρίο από τις Ρωσίδες. Σήμερα οι Ελληνίδες παίκτριες ήταν πιο ψύχραιμες και έκλεισαν θέση στην τετράδα του ευρωπαϊκού πρώτη φορά από το 2012.
Οκτάλεπτα 0-1, 2-0, 2-2