ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έκπληξη στις Συκιές

Η έκπληξη της 4ης αγωνιστικής στη μεγάλη κατηγορία του χάντμπολ σημειώθηκε στο γήπεδο των Συκεών με τον Φοίβο να αποσπά πολύτιμη ισοπαλία κόντρα στον πρωταθλητή Φίλιππο Βέροιας.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος ήταν πολύ καλός και ξέφυγε με 4 γκολ (9-5 και 12-8 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίο τον Μπουκοβίνα οι Βεροιώτες πέρασαν μπροστά (12-13) με σερί 5-0 και στην συνέχεια ξέφυγαν με +2 (13-15) με επιμέρους σκορ 7-1!
Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το σκορ και όλα έδειχναν πως θα έφευγαν με το «διπλό», προηγούμενοι 17-20 στο 55’ και 18-21 στο 58’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν.
Αρχικά μείωσαν σε 19-21, στην συνέχεια ο Κωστακίδης δέχθηκε δίλεπτο, ο Μπαλαμός μείωσε στο γκολ (20-21) και στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος πήρε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τσαμεσίδη. Με δύο παίκτες λιγότερους η ομάδα των Συκεών, ισοφάρισε με τον Βότση στο 59:53 και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, που ήταν και πρώτος στο φετινό πρωτάθλημα.
Τα πεντάλεπτα 3-1, 3-1, 5-3, 5-5, 9-5, 12-8 (ημχ.), 12-11, 12-13, 13-15, 16-18, 17-20, 21-21
Φοίβος (Πελεκίδης) Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 4, Πόποβιτς, Δεληζάνος 1, Μανωλούδης 2, Τσιντίδης, Ματσού 2, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Ράντος, Τσαμεσίδης 2, Ναουμίδης, Λιάπης 3.
Φίλιππος (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 4, Μιχαηλίδης 2, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Κόντης, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 1, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 5, Ζούλφιτς 1.
Κόκκινη 58:56 Παπαδόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι- κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα 0-3, Πέναλτι 2/2-1/2