ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Εξαιρετική μέρα για τον Καστραντά στη Μαλαισία

Μετά τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη και ο Χάρης Καστραντάς ήρθε για να δώσει τη δεύτερη ευχάριστη είδηση την ημέρας για την ελληνική ποδηλασία δρόμου με τη δεύτερη θέση που κατέλαβε στο 7ο ετάπ του γύρου του Λανγκάουι στη Μαλαισία, το σπουδαιότερο ασιατικό αγώνα.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Έλληνας που αγωνίζεται με τη φανέλα της Brunei Continental Cycling Team κατάφερε με τη δεύτερη θέση να κερδίσει 10 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη στο προτελευταίο ετάπ του ασιατικού γύρου. Μάλιστα, έχασε την πρώτη θέση στο photo finish, η οποία πήγε τελικά στον Ιταλό Σιμόνε Μπεβιλάκουα. Ο Καστραντάς είχε υποχωρήσει σε χαμηλή θέση στην παγκόσμια κατάταξη (618) και η σημερινή του επιτυχία θα του δώσει σίγουρα βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια της προσπάθειάς του. Αξίζει να αναφερθεί ότι το 4ο ετάπ, στο οποίο κατέλαβε την 109η θέση, περιλάμβανε για πρώτη φορά μετά το 2014 μία από τις σκληρότερες αναβάσεις στην Ασία, το Genting Highlands, το οποίο έχει περίπου 10% μέση κλίση για 20 χιλιόμετρα. (πηγή: the Cycling Journal)