Εξαιρετικός ο Αναγνώστου, 3Χ3 ο Ίνγκεμπριγκτσεν

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μάριο Αναγνώστου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που δοεξάγεται στο Τίλμπουργκ της Ολλανδίας.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα ολοκλήρωσε τον αγώνα των 6,3χλμ. σε 18:54 για να καταλάβει τη 17η θέση και να επιβεβαιώσει ότι είναι ένας δρομέας με μεγάλες προοπτικές για την ελληνικό στίβο. Μάλιστα ο Αναγνώστου ολοκλήρωσε μόλις επτά δευτερόλεπτα πίσω από τον 9ο στην κατάταξη, Γερμανό Νικ Γιάγκερ, μην ακολουθώντας σωστή τακτική κατά τη διάρκεια του αγώνα στερώντας του ένα αρκετά καλύτερο πλασάρισμα. Η εικόνα του άλλωστε στον τερματισμό, όπου έδειχνε πως ακόαμ είχε να δώσει τη στιγμή που οι περισσότεροι δρομείς είχαν σωριαστεί στο τερέν, μαρτυρά πως αν δεν είχε φοβηθεί να μπει μπροστά στην κούρσα από την αρχή, θα ήταν μέσα στη δεκάδα. Βέβαια σε αυτό μέτρησε και το γεγονός πως δεν ήταν μαζί ο προπονητής του, Σάββας Κουμπούρας. Όπως και να έχει η επιτυχία είναι πολύ μεγάλη, δίχως προετοιμασία στον ανώμαλο και οι προοπτικές για τον 19χρονο πρωταθλητή εξαιρετικές. Ο Νίκος Σάκης με 19:59 ολοκλήρωσε στην 81η θέση.
Νικητής δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα, ο Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανωμάλου δρόμου στην κατηγορία Κ20 με 18:00. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε ο Ισπανός Ουασίμ Ουμαΐθ με 18:09 και τρίτος τερμάτισε ο Σέρβος Ελζάν Μπίμπιτς σε 18:11.
Στο ομαδικό η Νορβηγία έκλεψε τον τίτλο από τη Βρετανία με 28 βαθμούς έναντι 30 και τη Γερμανία να είναι στην τρίτη θέση με 38.